Wielu z nas sztuczna trawa na taras kojarzy się z kiczem i przenicowanymi do cna sztucznymi trawnikami w letnich ogródkach przeróżnych knajp. Tymczasem sztuczna trawa na taras udowadnia, że sztuczna trawa może wyglądać szykownie, a jednocześnie zapewniać wysoki komfort użytkowania. Jak to możliwe?

Sztuczna trawa na taras vs. wykładzina na balkon

Multigrass to jeden z renomowanych producentów sztucznej trawy do różnych zastosowań. Produkt firmy bardzo często reklamowany jest jako sztuczna trawa na taras, tymczasem w praktyce znajduje on szereg innych zastosowań. Trawniki Multigrass doskonale sprawdzają się zarówno do aplikacji zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Te pierwsze to przede wszystkim tarasy i balkony, te drugie to cała gama rozwiązań – od aranżacji wnętrzarskich, przez dekoracje w sklepach, aż po systemy podłogowe dla ośrodków sportowych i centrów rekreacyjno-sportowych. Sztuczna trawa to także doskonały, wolny od alergenów i łatwy do utrzymania w czystości system podłogowy dla przedszkoli i żłobków. Poprzez spacerowanie na boso po trawie dzieci rozwijają zmysł czucia. Wróćmy jednak do tematu dzisiejszego artykułu, jakim miało być porównanie sztucznej trawy z wykładziną balkonową.

Wykładzina balkonowa – często promowana jako sztuczna trawa

Za nasze wyobrażenie na temat sztucznej trawy w dużej mierze odpowiadają producenci różnorodnych wykładzin balkonowych, które można aplikować zarówno na balkonach i tarasach. Wykładziny te, dostępne w różnych kolorach imitują określone systemy podłogowe, również trawę. Trawa w postaci wykładziny jest jednak zdecydowanie krótsza i mniej atrakcyjna niż faktyczna trawa sztuczna na taras czy balkon. Ten drugi produkt cechuje wygląd o wiele bardziej zbliżony do naturalnego. Co mamy przez to na myśli? Wysokiej jakości sztuczna trawa do złudzenia przypomina tę naturalną, o ile faktycznie mamy skalę porównawczą, bo utrzymanie bujnego i zadbanego trawnika to nie lada wyzwanie.

Naturalna trawa jest piękna, jednak ma swoje mankamenty. Po pierwsze do wzrostu potrzebuje gleby, wody oraz odpowiedniego nawozu. To zdecydowanie wyklucza jej hodowlę na balkonie, gdzie nie możemy sobie pozwolić na wysypanie wystarczającej ilości ziemi, o jej odpowiednim nawadnianiu i nawożeniu już nie wspominając. Dlatego sztuczna trwa na balkon to de facto jedyny sposób na uzyskanie efektu zarośniętego trawą balkonu. A czy warto taki efekt uzyskać? Na to pytanie odpowiemy wymieniając liczne zalety sztucznej trawy na balkonie, a jest ich całkiem sporo.

Sztuczna trawa na taras czy balkon oferuje niesamowite doznania sensoryczne. Jest niezwykle przyjemna dla bosej stopy i sprawia, że podłoga na balkonie nie przegrzewa się również w trakcie upałów. Jako że sztuczna trawa do złudzenia przypomina tę prawdziwą z rolki lub sianą, tworzy ona powierzchnię, która jest nie tylko przyjemna dla bosej stopy, ale przede wszystkim bezpieczna w użytkowaniu. Na popularnych płytkach ceramicznych możemy z łatwością się poślizgnąć, w szczególności, kiedy wychodzimy na balkon w czasie deszczu, żeby zebrać suszące się pranie. Na trawie się nie poślizgniemy. Trawa to także rozwiązanie charakteryzujące się niezwykła trwałością. Płytki podłogowe łatwo się kruszą i wyszczerbiają, kiedy upadnie na nie coś ciężkiego. Nieodpowiednio obrane do zastosowania kafelki przejawiają także tendencje do pękania pod wpływem oddziaływania mrozu. Trawa nie gniecie się, jest odporna na uszkodzenia powstające w wyniku upadania na nią różnych przedmiotów – a jakby tego było mało, jest świetnym amortyzatorem, dzięki czemu również upadającym przedmiotom nic się nie dzieje. Sztuczna trawa na balkon/taras jest również odporna na oddziałanie mrozu, przy czym zaleca się jej zwijanie na okres zimowy w celu przedłużenia trwałości i żywotności oferowanego systemu.