Ściany w domu są wilgotne? Czujesz brzydki zapach? Być może nawet na ścianach, chociażby w piwnicy, pojawia się grzyb? To oznaki zawilgocenia ścian spowodowane podciąganiem wody z gruntu. Dlaczego tak się stało i co można z tym zrobić? Zapraszamy do lektury!

Wilgoć na ścianach – co ją powoduje?

Wilgoć w domu jest zupełnie naturalna. Wszyscy ją wytwarzamy cały czas. dodatkowo, wilgoć pochodzi z łazienki: kąpiemy się, bierzemy prysznic myjemy, z kuchni: gotujemy wodę na kawę, herbatę, gotujemy obiady. Para i wilgoć są niemal wszechobecne. Przy dobrej instalacji wentylacyjnej w domu, nie powinno być żadnych problemów z tego typu zawilgoceniami. Mieszkania powinniśmy często wietrzyć, tym bardziej, jeśli mamy zamontowane bardzo szczelne okna. Czasem jednak pojawia się w naszych domach wilgoć, z którą nie można poradzić sobie ani dobrze wykonana wentylacją, ani wietrzeniem, ani żadnym innym „domowym” sposobem. Jest to wilgoć pochodząca z ziemi, z gleby.

Aby uniknąć niespodzianek z zawilgoceniami, przede wszystkim należy sprawdzić działkę i to jeszcze na etapie jej kupna lub planów związanych z budowa domu. Jeżeli kupujemy gotowy dom, sprawdzenie działki, a dokładniej poziomu wód i gleb, jest koniecznością! W tym celu warto zatrudnić fachowca, który dokładnie zbada, jaka jest wysokość wód gruntowych i jakiego typu są gleby. Jeżeli wody gruntowe są wysokie, dom (jego fundamenty) mogą mieć ciągły kontakt z wodą, co oznacza, że mury mogą być zagrożone. Podobnie jest w przypadku gleb, które słabo lub w ogóle nie przepuszczają wody. Wtedy, woda deszczowa zalega bardzo długo i szuka ujścia. Jeżeli mury są słabo zabezpieczona, właśnie w nich znajduje ujście. Wtedy iniekcja jest konieczna.

Bardzo ważne jest to, aby na etapie budowy domu zadbać o odpowiednie nawodnienie i zabezpieczenie fundamentów. Dobrze zabezpieczone fundamenty odpowiednio chronią nieruchomość przed kapilarnym podciąganiem wody.

Iniekcja ciśnieniowa lekarstwem na wilgotne ściany

Iniekcja ciśnieniowa jest skutecznym sposobem na zabezpieczenie murów i pozbycia się problemów z wilgocią. Jak wykonać iniekcję? Iniekcja ciśnieniowa polega na wywierceniu otworów w poziomym rzędzie, tuż nad posadzką u wypieleniu ich specjalnym płynem iniekcyjnym. Płyn taki stworzony jest na bazie żelu – najczęściej poliakrylanowego, ewentualnie poliakrylamidowego. Do wywierconych otworów wkręca się zawory, nazywane również pakerami i to właśnie przez nie, a więc żel, zostaje wtłoczony do ściany. Płyn ten ma to do siebie, że zmienia swoją konsystencję. Początkowo jest dość rzadki, dzięki czemu bardzo szczelnie wypełnia wszystkie szczeliny, do których mogłaby dostać się woda. Następnie, preparat zaczyna zmieniać swoją konsystencję w gęsty żel, który nie przepuszcza wody. Dzieje się tak już po ok. 15 minutach. Po skończeniu iniekcji ciśnieniowej, a więc kiedy już wszystkie otwory będą wypełnione, wyjmuje się z nich korki. Pozostaje jeszcze zasklepienie ich specjalna zaprawą i działanie skończone. Iniekcję ciśnieniową można wykonać samemu, jednak znacznie lepszym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalistów, którzy prace wykonają szybko i sprawnie.

Iniekcja ciśnieniowa jest najlepszym sposobem na to, aby zatrzymać postępujące procesy podciągania kapilarnego wody, a tym samym, aby uchronić mury i przywrócić ich estetykę. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że iniekcja ciśnieniowa powinna być wykonywana przez specjalistów. Wtedy można mieć pewność, że zostanie wykonana w sposób poprawny, zgodnie ze sztuka oraz z wykorzystaniem najlepszych materiałów, idealnie dopasowanych do warunków. Jak znaleźć dobrą firmę? Wystarczy popytać wśród znajomych – być może ktoś z nich miał tego typu problemy. Inny sposób to znalezienie firmy w Internecie. Wtedy dobrze jest zapoznać się z opiniami o firmie i dokładnie przeanalizować ofertę.

Iniekcja pozioma – metoda grawitacyjna