Problemy z zajściem w ciążę zdarzają się coraz częściej. Wiele par boryka się z tym problemem. Lekarze często zalecają badanie GSG. Co to za badanie i jak się je wykonuje? Czy trzeba się go bać i w jaki sposób się do niego przygotować? Zapraszamy do lektury!

HSG – poszukiwanie przyczyn niepłodności

Przyczyn niepłodności jest wiele. Niektóre z nich można poznać, innych niestety nie. Lekarze, po kilku miesiącach nieskutecznych starań, często kierują pacjentki na badanie HSG, dzięki któremu można sprawdzić, czy jajowody są drożne. Jeżeli nie są drożne, nie może dojść do zapłodnienia. Na czym polega badanie? Polega ono na wprowadzeniu do dróg rodnych środka kontrastującego. W zależności od wyboru metody, po wprowadzeniu kontrastu lekarz obserwuje na monitorze (jak na usg), czy płyn swobodnie przechodzi przez jajowody, lub wykonywane są zdjęcia rentgenowskie. Lekarz może zobaczyć kształt macicy i ocenić jak wyglądają jajowody. Metoda ta pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, a więc zrosty, guzy, czy polipy. Badanie HSG warto wykonać!

Przygotowanie do badania HSG

Badanie nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania. Jednak, zanim lekarz zleci badanie, należy wykonać szereg badań. Przede wszystkim lekarz musi wykonać USG oraz badanie ginekologiczne. Następnie powinien zlecić wymaz z pochwy, w celu wykluczenia chorób bakteryjnych. Jeżeli okazałoby się, że pacjentka ma jakąkolwiek infekcję, musi ona zostać najpierw wyleczona. Do samego badania należy mieć opróżniony pęcherz i być w miarę możliwości rozluźnioną. Jeżeli jajowody są drożne, badanie nie powinno być bolesne. Jeżeli natomiast występuje niedrożność, kobieta może czuć bóle macicy, podobne do tych podczas menstruacji. Bóle te mogą mieć różne nasilenie, dlatego, lekarze zalecają przed zabiegiem przyjęcie środka przeciwbólowego, najlepiej rozkurczowego.

Wszystko o badaniu HSG

Jak wygląda badanie HSG?

Obecnie lekarze wykonują badania HSG często, obserwując szyjkę macicy, macicę i jajowody przez USG. Jak wygląda badanie? Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym, jak do standardowego badania. Następnie lekarz prowadza wziernik dopochwowy, a później bardzo cienki cewnik, poprzez który podaje kontrast. Do momentu podania kontrastu, kobieta nie powinna odczuwać bólu, ewentualnie dyskomfort. Ból może pojawić się w czasie podawania kontrastu lub po wykonaniu badania. Cała wizyta wraz z badaniem trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Czas badania jest różny i zależy od zachowania zarówno lekarza jak i pacjentki, pojawienia się bólu, etc. Najczęściej nie trwa dłużej niż kilka minut. Po zabiegu, pacjentka może powrócić do domu. Zaleca się, aby wypoczywała, jednak nie ma żadnych przeszkód, aby powróciła do pracy.

Co po badaniu?

Jeżeli w czasie badania HSG okaże się, że jajowody nie są drożne, lekarz może skierować na histeroskopię lub laparoskopię, dzięki czemu jajowody zostaną udrożnione. Udrożnione jajowody znacznie zwiększają zajście w ciążę. Jeżeli to one były przyczyną niepłodności, para szybko może spodziewać się potomkstwa.

Przyczyny niedrożności jajowodów

Jest wiele przyczyn niedrożności jajowodów. Najczęściej niedrożność spowodowana jest stanami zapalnymi jajników i jajowodów. Zdarza się również, że czopy śluzowe blokują ujście jajowodów. Niektóre kobiety cierpią także na przerost błony śluzowej macicy, co nazywane jest endometriozą. Przyczyną niedrożności mogą być również: stany zapalne po wyrostku robaczkowym, zabiegi na jajowodach, operacje jamy brzusznej, a także infekcje wywołane przez poronienia. Niebezpieczną chorobą wywołującą niedrożność, ale będącą również przyczyna niepłodności jest chlamydia – choroba przenoszona droga płciową.

Badania nie należy się bać. Jeżeli lekarz na nie kieruje, może mieć on podejrzenia co do niedrożności jajowodów. Kwestię tę należy jak najszybciej wyjaśnić. Być może dzięki temu znacznie zwiększy się możliwość zastania rodzicami.