Wykupienie ubezpieczenia turystycznego nie jest obowiązkowe, jednak decyduje się na nie coraz więcej osób – podróżujących nie tylko za granicę, ale również po kraju. Jak się okazuje, jest to rozwiązanie niezwykle korzystne, które zapewnia podróżującym większe poczucie bezpieczeństwa, a także możliwość pokrycia ewentualnych kosztów, powstałych w trakcie wyjazdu. Kluczową rolę odgrywa tutaj ubezpieczenie kosztów leczenia, które wydaje się być najważniejszym elementem każdej polisy. Sprawdźmy co daje i dlaczego jest tak istotne.
Ubezpieczenie kosztów leczenia – co obejmuje?
Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje wszystkie koszty, jakie w trakcie wyjazdu, wiązały się z udzieleniem opieki i pomocy medycznej ubezpieczonemu. Są to konkretne sumy, które uiszcza ubezpieczyciel, a które powstały w wyniku opieki szpitalnej, pomocy lekarza czy służb ratowniczych.
W skład ubezpieczenia kosztów leczenia wchodzą między innymi:
- badania medyczne,
- operacje i zabiegi,
- wizyty u lekarza,
- czas, jaki ubezpieczony spędza w szpitalu,
- transport medyczny – również ten, organizowany do kraju ubezpieczonego,
- pomoc ratownicza,
- koszt leków i innych produktów medycznych.
Jak więc widać, ubezpieczenie obejmuje praktycznie wszystkie najważniejsze kwestie, związane z pomocą medyczną, leczeniem i ratowaniem życia. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pełnego poczucia bezpieczeństwa w trakcie podróży i świadomości, że w perspektywie nieszczęśliwego wypadku, któremu uległ ubezpieczony (lub osoby mu bliskie, które również podlegają ubezpieczeniu!), nie poniesie on kosztów leczenia, ponieważ pokryje je ubezpieczyciel.
Warto dodać, że wiele firm ubezpieczeniowych, chcąc jeszcze lepiej zadbać o swoich klientów, oferuje im np. ubezpieczenie chorób przewlekłych.
Czy ubezpieczenie kosztów leczenia działa zawsze?
Nie i powinni mieć tego świadomość wszyscy, którzy wykupują ubezpieczenie. Powinny o tym informować również firmy ubezpieczeniowe, gdyż jest to niezwykle istotne z punktu widzenia ewentualnych kosztów, jakie poniesie ubezpieczony. Ubezpieczenie kosztów leczenia nie działa zawsze, jednak wszelkie wyjątki od reguły mają związek z określonymi zrachowaniami ubezpieczonego. Koszty leczenia nie zostaną zwrócone m.in. wtedy, gdy ubezpieczony odniósł obrażanie w wypadku, który sam spowodował – np. będąc po wpływem alkoholu albo w przypadku leczenia choroby, którą ubezpieczony zaraził się jeszcze przed wylotem na wakacje. Takich sytuacji jest więcej i warto zapoznać się z nimi wszystkimi, aby mieć pełną jasność współpracy z ubezpieczycielem.
Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą i w kraju – dlaczego jest tak istotne?
Przede wszystkim ze względu na brak potencjalnych kosztów, jakie możesz ponieść po wypadku czy zachorowaniu i konieczności skorzystania z pomocy medycznej. Ty i Twoi bliscy czujecie się więc bezpiecznie, możecie w pełni cieszyć się wakacjami, a w przypadku jakichkolwiek problemów – możecie zgłosić się do najbliższego szpitala czy przychodni, a zostanie Wam udzielona pomoc.
Co więcej – ubezpieczenia turystyczne zawierają w sobie bezpośrednią pomoc ubezpieczyciela. Możesz więc skontaktować się z Centrum Assistance, które jest do Twojej dyspozycji przez 24 h/dobę. Pomocnik pomoże Ci znaleźć rozwiązanie danej sytuacji, pomoże znaleźć tłumacza czy zamówić karetkę. Jest to szczególnie istotne podczas wyjazdów zagranicznych, gdzie w obcym kraju trudno o odpowiednią komunikację czy znalezienie pomocy.
Nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia!
Ubezpieczenia turystyczne, zarówno te obowiązujące w kraju, jak i za granicą, obejmują nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia. W zakres polisy wchodzą (lub mogą wchodzić – w zależności od firmy ubezpieczeniowej) również:
- nurkowanie i inne, amatorsko uprawiane sporty ekstremalne,
- akty terroru,
- koszty rezygnacji,
- OC i NW.
Warto dodać, że w zależności od firmy ubezpieczeniowe, różne będą wielkości kosztów, jakie pokryje polisa. W przypadku tych najbardziej profesjonalnych firm, które kompleksowo dbają o swoich klientów, możemy mówić o kwotach rzędu 200 tysięcy Euro!