Warto wiedzieć, że opony rolnicze przeznaczone do specjalistycznych maszyn stanowią oddzielną część całego oponiarskiego rynku. Jak się każdy z pewnością domyśla, zdecydowanie różnią się one od tego ogumienia, które spotkamy w autach osobowych, a nawet tych ciężarowych. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie są to różnice.
Wszelkie dostępne opony do ładowarek i innych maszyn rolniczych, w ogóle nie przypominają tych, które zakładamy w swoim prywatnym samochodzie. Dobranie opon to coś, co decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu i wydajnej pracy urządzenia. Co jednak sprawia, że ogumienie aż tak się od siebie różni?
Opona oponie nie równa
Bardzo istotne jest tutaj przeznaczenie opon przemysłowych, ale i wszystkich innych. To właśnie w tym leży przyczyna różnic, między oponami rolniczymi, samochodowymi, przemysłowymi itd. Rolnicze ogumienie jest profesjonalnie przystosowane do prac na sprzęcie ciężkim, pod wielkimi obciążeniami oraz w zróżnicowanych warunkach.
Osobowym autem jeździmy głównie po twardych i asfaltowych drogach. Traktory, ładowarki rolnicze, czy też kombajny poruszają się szczególnie w terenie – po lasach, polach i łąkach. W wielu przypadkach, ciągną one też za sobą inne maszyny oraz przyczepy. Oznacza to, że np. dobre opony do traktora, powinny być gotowe na ciężkie warunki eksploatacji. Różnego typu wzmocnienia oraz bieżnik to tylko jedne z elementów, które sprawią, że wykonywane przez nich zadania zagwarantują bezpieczeństwo i komfort operatorom tych maszyn.
Podział opon
Rynek oferuje dwa główne rodzaje rolniczych opon – diagonalne i radialne. Zdecydowanie popularniejsze okazują się te drugie, ponieważ posiadają wyjątkową, wielowarstwową konstrukcję. Dzięki temu, opony te są o wiele bardziej wytrzymałe, a co za tym idzie – zużywają się wolniej. Gwarantują też znacznie wyższe parametry jezdne, niżeli diagonalne opony. Decydując się na nie, otrzymujemy też pewność doskonałej przyczepności oraz mniejszych oporów toczenia. Dzięki temu, pojazd zużywa mniej paliwa, a my oszczędzamy. Diagonalne opony mają jednak jedną sporą zaletę, otóż są one bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia.
Każde nowoczesne gospodarstwo rolne, wykorzystuje maszyny różnego rodzaju – kombajny, ciągniki, przyczepy, siewniki, a nawet koparko-ładowarki. Opony do koparek będą różnić się od tych przeznaczonych do kombajnów, więc oprócz przeznaczenia, istotny będzie też inny podział.
Będą to opony traktorowe, małe, wąskie, do przyczep, kombajnów, maszyn leśnych oraz opony agro-przemysłowe. W wypadku, kiedy dany pojazd nie posiada napędu na wszystkie koła – dochodzi kolejny podział na sterujące i napędowe.
Podobnie jak w przypadku samochodowego ogumienia, istotne jest też rozróżnienie ze względu na klasę opon. Jawią się tutaj zatem opony o ekonomicznej klasie, średniej oraz wyższej. To, na jaką klasę powinniśmy postawić, będzie zależało od typu maszyny, a także od poziomu jej eksploatacji. Pewny jest fakt, że wyższa klasa opon sprawia, że są one droższe, natomiast gwarantują one wysoką jakość, którą warunkuje specjalna mieszanka produkcyjna oraz nowoczesne i zaawansowane technologie. Daje nam to wysoką wytrzymałość, przy jednocześnie lepszej ekonomii jazdy.
Wybór opon – co wziąć pod uwagę?
Bez względu na producenta opon, podczas wyboru warto wziąć pod uwagę kilka aspektów:
-
Trakcja,
-
Zużycie paliwa (powiązane z trakcją),
-
Przebieg opony w okresie eksploatacji,
-
Zdolność do samoczyszczenia,
-
Ugniatanie podłoża,
-
Cena.