Hydroizolacja piwnicy

Podczas budowy lub remontu domu, nie można zapomnieć o tym, jak ważna jest izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Aby życie mieszkańców było komfortowe, prace remontowe należy wykonać starannie, przy użyciu najlepszych materiałów. Izolacja ścian fundamentowych ma za zadanie chronić budynek przed przedostaniem się wody do jego wnętrza.  Szczególnie ważna jest izolacja piwnicy. Jeżeli dom mieści się w pobliżu zbiorników wodnych, których poziom wody, szczególnie w okresie letnim może się podwyższyć. Bardzo ważna jest też izolacja fundamentów w starym domu. W dzisiejszych czasach dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom, izolacja starych fundamentów nie stanowi już wezwania. Hydroizolacja fundamentów w piwnicy wykonywana jest zazwyczaj z użyciem masy bitumicznej lub papy. 

Izolacja pozioma, izolacja pionowa w piwnicy

Aby izolacja przeciwwilgociowa była jak najbardziej skuteczna, należy wykonać  zarówno izolację poziomą fundamentów jak i izolację pionową ścian fundamentowych. Aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią, izolacja pozioma powinna być położona na ławach fundamentowych i pod podłogą. A izolacja pionowa na ścianach zewnętrznych od strony gruntu.  Bardzo istotne jest to, aby obie izolację były ze sobą dobrze połączone. Źle wykonana praca z użyciem słabej jakości materiałów może prowadzić do tego, że wilgoć i tak będzie się przedostawać do wnętrza budynku. Dlatego bardzo istotna jest odpowiednia ekipa remontowa, która przeprowadzi pracę w taki sposób, aby jej efektami można było cieszyć się na długie lata. Izolację poziomą zazwyczaj przeprowadza się  z użyciem papy bitumicznej lub folii hydroizolacyjnej z polietylenu. Izolacje przeciwwilgociowe pionowe piwnicy i fundamentów wykonuje się najczęściej z masy bitumicznej. 

Izolacja fundamentów a poziom wody gruntowej

Niski poziom wody gruntowej oznacza, że budynek narażony jest na działanie wilgoci przez krótki czas.  Na przykład w wyniku intensywnych opadów deszczu. Wtedy dopiero rozwiązaniem jest zabezpieczenie piwnicy przed wilgocią, pionową hydroizolacją powłokową z masy bitumicznej.  Jeżeli poziom wody jest zmienny w szczególności po okresie zimowym, kiedy następują roztopy, to dla najlepszego zabezpieczenia budynku, należy wykonać hydroizolację wzmocnioną. Na terenach na których występuje wysoki poziom wody gruntowej, nie powinno stawiać się budynków mieszkalnych.  Jednak nie każdy bierze pod uwagę te kwestie, podczas wybierania działki pod budowę domu. Nie można przewidzieć powodzi. Jedynak mieszkaniec budynku położonego niedaleko zbiorników wodnych może liczyć się z tego typu konsekwencjami. Należy odpowiednio zabezpieczyć budynek na etapie budowy. W tym przypadku odpowiednia hydroizolacja powinna tworzyć szczelną wannę zewnętrzną.  Jeżeli hydroizolacja zostanie wykonana w niewłaściwy sposób, przy użyciu niewłaściwych materiałów. Piwnica może ulec zalaniu i trzeba będzie użyć odpowiednich urządzeń do wypompowania wody. Jak i osuszacza powietrza do usunięcia skutków nadmiernej wilgoci. Jeżeli chcemy mieć dobrze zabezpieczone fundamenty- izolacja przeciwwilgociowa jest niezbędnym krokiem. Źle wykonana izolacja lub jej brak może doprowadzić do rozwoju bakterii i grzybów w pomieszczeniu.  Narazić domowników na problemy z drogami oddechowymi lub alergię. Poza tym na ścianie budynku mogą pojawić się nieestetyczne wykwity, których usunięcie będzie kosztowne. Należy odpowiednio zadbać o każdy budynek, bez względu na to ile ma lat. Izolacja fundamentów w starym budownictwie powinna być również obowiązkowa.