Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jaworzno

Koronawirus COVID-19 lub inaczej zwany jako SARS-CoV-2 stanowi w obecnym świecie coraz większe zagrożenie, głównie ze względu na skalę jego rozprzestrzenia się. Patrząc na obecne dane można zauważyć, że najwięcej zachorowań odnotowano do tej pory w Chinach, gdzie liczba osób zarażonych przekroczyła 80 tysięcy.

Na kolejnym miejscu jest Południowa Korea, gdzie niekontrolowana liczba zarażeń wzrosła do ponad 4 tysięcy. Jeśli chodzi o kraje europejskie to wyraźnie widać, że północne Włochy nie poradziły się z tego typu epidemią i wskaźnik zachorowań przekroczył 1500 osób.

Do głównych objawów koronawirusa zalicza się wysoką temperaturę (gorączkę), kaszel oraz duszności. Mogą pojawić się również inne dolegliwości, takie jak bóle mięśni, zmęczenie i uczucie ogólnego rozbicia. W Polsce już niedługo dostępny będzie test na koronawirusa w Krakowie i innych miastach. Ciężki przebieg zarażenia SARS-CoV-2 notuje się wśród 15% do 20% osób i w większości dotyczy to osób starszych lub z innymi dolegliwościami, w tym chorobami przewlekłymi. Osoby młode są najmniej narażone na ciężki przebieg chorób związanych z zakażeniem koronawirusem. Zgony wywołane działaniem koronawirusem notuje się u 2% do 3% zarażonych.

Zalecenia związane z działaniem koronawirusa

Najważniejszym zaleceniem związanym z działaniem koronawirusa jest częste mycie rąk. Przy myciu należy uwzględnić to, aby stosować odpowiednie środki, a więc mydło i woda jest konieczne, a jeśli nie mamy dostępu do takich środków to zamiennie można stosować płyny i żele stworzone na bazie alkoholu, gdzie zawartość tego środka wynosi minimum 60%. Ważne jest to, aby zachować odstęp od osób chorych, minimum jeden metr. Jest to konieczne, ponieważ wirus roznosi się drogą kropelkową i w ten sposób mamy większe szanse na uniknięcie zarażenia.

Jak donoszą najnowsze koronawirus wiadomości, osoba kaszląca lub kichająca może bardzo szybko zarazić wiele osób w swoim otoczeniu, więc stosowanie tej metody pozwoli uniknąć sytuacji w której możemy wdychać cząsteczki wirusa z powietrza jeśli znajdujemy się od niej w bliskiej odległości. Dla osób chorych zaleca się stosowanie odpowiednich maseczek, które pozwolą zatrzymać emisję wirusa na otoczenie.

Kilka ważnych faktów o koronawirusie