Jeżeli patrzymy na kominek z technicznego punktu widzenia, to tak naprawdę jest on po prostu piecem lub kotłem opalanym drewnem albo węglem. Jednak poza względnie tanim źródłem ciepła, pełni on również rolę ozdoby salonu. Płomień w kominku nie tylko zapewnia komfort termiczny, ale i również koi nasze nerwy. Potrafi on zadziałać lepiej niż wizyta u psychologa. Dlatego tak bardzo dużo osób decyduje się na inwestycję w kominek niż w kocioł w kotłowni.
Znaczna większość kominków obecnie jest budowana z wkładem, gdzie palenisko jest zamknięte przeszklonymi drzwiami. Nie mają one jednak tak dużego uroku jak te tradycyjne kominki we Wrocławiu https://www.komineczki.com.pl/ z otwartym paleniskiem, jednak mogą one spokojnie wystarczyć do zaspokojenia naszych potrzeb.
Kominki otwarte tylko dobrze prezentują się na filmach. W rzeczywistości jest z nimi o wiele więcej problemów. Dlatego częściej wybiera się palenisko zamknięte.
Klasyczny kominek z otwartą przestrzenią ogrzewa pomieszczenie za pomocą 15-20% energii cieplnej. Reszta ucieka przez komin. Wkłady kominkowe pozwalają już wykorzystać 50% energii cieplnej, a te droższe i bardziej nowoczesne nawet 80%!
Za pomocą szczelnego wkładu kominkowego możemy skutecznie sterować procesem spalania. W klasycznym kominku możemy to robić tylko poprzez otwieranie lub zamykanie szybu. Jest to przepustnica w przewodzie odprowadzającym dym. Zbyt mocne jej przymknięcie nie zdławi ognia, lecz sprawi, że spaliny będą trafiać do pomieszczenia zamiast do komina.
Salon czy kotłownia?
Zanim zaczniemy myśleć nad mocą naszego kominka, warto pomyśleć nad tym do czego on będzie służyć.
Może być to urządzenie używane okazjonalnie dla czystej przyjemności patrzenia w ogień lub ogrzanie się w chłodny wieczór.
Może to być również pomocnicze źródło ciepła, które będzie bardzo przydatne w porach przejściowych. Dzięki temu ograniczymy wydatki na gaz czy olej opałowy przed właściwym sezonem grzewczym jak i po jego zakończeniu.
Kominek może być również stosowany jako zasadnicze źródło ciepła.
Kominek jako główne źródło ciepła
Jeżeli kominek ma być efektywnym urządzeniem grzewczym, ważne jest wykonanie ciężkiej i akumulującej ciepło obudowy. Można również wybrać wkład z płaszczem wodnym i podłączyć go do instalacji grzewczej wyposażonej w zbiornik buforowy.
Kominek oczywiście może być głównym źródłem ciepła w domu jednak nie jest to rozwiązanie zalecane. Wiąże się to między innymi z przepisami prawnymi, które nie pozwalają na to. Można je jednak łatwo obejść montując inne źródło ciepła, na przykład tani kocioł elektryczny, który przyda się w sytuacjach awaryjnych. Należy jednak pamiętać, że gdy kominek będzie naszym głównym źródłem ciepła to będziemy musieli urządzić z salonu kotłownię. Dodatkowo wiąże się to z przerzuceniem w lato kilka ton drewna, gdzie wcześniej trzeba je pociachać na kawałki i odpowiednio przechowywać (najlepiej w zadaszonym i przewiewnym miejscu).
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest oparcie domowej instalacji grzewczej na innym bezobsługowym źródle ciepła. Wtedy palenie kominku nie będzie sprawiało nam kłopotu, lecz będzie przyjemnością. Kominek również sprawdzi się jako pomocnicze bądź awaryjne źródło ciepła.
Warto również zwrócić uwagę na to jaka jest minimalna moc grzewcza w naszym kominku. Powinniśmy ją dopasować do wielkości naszego pomieszczenia.