Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jaworzno

Okres wakacji to czas urlopów. Co za tym idzie większość osób wyjeżdża na wczasy, pozostawiając swoje domy i mieszkania. Niestety jest to okres, gdzie złodzieje wykorzystują fakt nieobecności domowników i dokonują włamań pozbawiając niejednokrotnie dorobku całego życia. Żadna Policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali! Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć własne mieszkanie.

Najbardziej narażone na włamanie są obiekty położone na parterze, bo do nich najłatwiej jest się dostać przez okno lub balkon, oraz domy jednorodzinne i budynki stojące w odosobnieniu, w dodatku zasłonięte wysokim ogrodzeniem czy drzewami. Często włamywacze decydują się na mieszkania, gdzie zamontowane są zwykłe zamki i drzwi, ponieważ łatwo je uszkodzić i wejść do środka.

podinspektor Jacek Sowa- Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji jaworznickiej Policji

Co zrobić, aby nie stać się ofiarą złodziei? Oto kilka rad:

  • Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania.
  •  Załozyć dobrej klasy zamki oraz drzwi, najlepiej z atestem antywłamaniowym. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego wykonaj solidne ogrodzenie, załóż oświetlenie na zewnątrz budynku.
  • Zainstaluj alarm przeciw włamaniowy.
  • Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzje lub zasłony, tak, aby wnętrze Twojego mieszkania było niewidoczne na zewnątrz.
  • Zanotuj lub sfotografuj marki i typy ( numery identyfikacyjne ) posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne.
  • Zwracaj uwagę na przebywających na klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj, kogo szukają? Jeżeli masz wątpliwości zgłośmy to na policję.
  • Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkania, a podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami.
  • Opuszczając na dłużej mieszkanie porozmawiaj z sąsiadem, poproś o nadzór nad swoim mieszkaniem.
  • Zaufanej osobie pozostaw klucze i poproś, aby od czasu do czasu zapaliła światło lub odsłoniła rolety. To pozwoli na zmylenie przeciwnika.

W takich przypadkach ważna jest przede wszystkim nasza czujność. Kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości skontaktujmy się z Policją i poprośmy o pomoc.