Klimatyzator jest idealnym urządzeniem na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w naszym domu. Jest on coraz popularniejszy w domach jednorodzinnych i posiada wiele pozytywnych skutków. Rzadko już klimatyzacja kojarzy się z luksusem i urządzeniem dostępnym tylko w sklepach czy biurach. Jego pozytywny wpływ na nasz komforty może trwać znacznie dłużej niż tylko podczas letniego sezonu. Często używamy klimatyzatorów jako urządzenia grzewczego.

Wiadomości co do negatywnego wpływu klimatyzacji na stan naszego zdrowia wynikają z błędów jakie zostały popełnione przy montażu lub przy późniejszej eksploatacji urządzenia. Jeżeli wszystko jest prawidłowo wykonane, klimatyzacja powinna poprawić jakość powietrza dla wszystkich domowników co będzie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

 Wszystko co musisz wiedzieć na temat klimatyzacji

Klimatyzacja nie jest wentylacją!

Wszyscy musimy pamiętać, że klimatyzacja nigdy nie zastąpi wentylacji. Są to dwa inne procesy, które mogą się wzajemnie uzupełniać. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji po zamontowaniu klimatyzatora. Jeśli w domu zamontowany mamy mechaniczną wentylację musimy przerwać jej działanie wtedy, kiedy pracuje klimatyzator. Może wiązać się to z wzrostem kosztów pracy klimatyzatora w przypadku ciągłego napływu gorącego powietrza w ramach wentylacji.

Klimatyzacja może zapewnić nam zdrowe powietrze w domu

Klimatyzator jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergię czy problemy płucne. Powietrze w domu wymaga filtracji, którą zapewnić może nam klimatyzator. Umieszczony w nim filtr wyłapie szkodliwe cząsteczki alergenów, pyłów czy kurzu, więc będziemy mieli pewność, że powietrze, którym oddychamy będzie czyste. Zalecany jest również system jonizacji powietrza w klimatyzatorach. Jest to jednak funkcja dla urządzeń z górnej półki, jednak pomaga on w osiągnięciu znacznej poprawy jakości powietrza. Sprawdzonych profesjonalistów w zakresie klimatyzacji domowych w Poznaniu znajdziesz na https://klima-poznan.pl/montaz-klimatyzacji/

Duże znaczenie dla naszego komfortu jest temperatura i wilgotność w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Latem temperatura powinna osiągać od 23 do 26 stopni, a wilgotność powinna wynosić 40-60%. Wtedy nasz organizm nie poci się i odczuwa komfort. Zbyt niska temperatura może wiązać się z przeziębieniem oraz wzmożonym zachorowaniem. Różnica temperatur między pomieszczeniem klimatyzowanym, a nie klimatyzowanym powinna wynosić maksymalnie 7 stopni. W innym przypadku powinniśmy liczyć się z zapaleniem zatok czy gardła.

Lepszy komfort będziemy również odczuwać w przypadku braku przeciągów i podmuchów powietrza. Dlatego bardzo ważna jest regulacja kierunku nadmuchu oraz prędkości jego przepływu. Jeżeli nie dostosujemy się do zaleceń możemy liczyć się z dolegliwościami zdrowotnymi.

Klimatyzator usuwa wilgoć z domu

Kolejną zaletą klimatyzatora jest walka z nadmiarem wilgoci. Okazuje się, że korzystanie z urządzenia w domu powoduje usunięcie z niego nadmiaru wilgoci. Takim sposobem powietrze w pomieszczeniach jest zdrowsze co pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie.

Zasada działania klimatyzacji

Proces wymiany oraz chłodzenia powietrza dzieje się za pomocą czynnika roboczego, który krąży w instalacji klimatyzatora. Obieg pomiędzy parownikiem i skraplaczem umożliwia schłodzenie powietrza oraz usunięcie odebranego ciepła na zewnątrz. W pracy klimatyzacji zakazano używania czynnika R22, który został wycofany z produkcji ze względu na negatywny wpływ na warstwę ozonową atmosfery. Warto zwrócić uwagę na to, szczególnie jeśli kupujemy produkt nieznanej nam marki pochodzący z Chin.