Bezpieczeństwo osób starszych w ostatnich czasach stało się tematem szczególnie ważnym. Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta” wciąż oszukują osoby starsze, zazwyczaj wykorzystując ich zaufanie i „dobre serce". Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów.

Mundurowi z jaworznickiej komendy odwiedziła dziś seniorów z Koła PZW w Jeleniu. Policjanci przekazywali seniorom wiedzę na temat przestępców, którzy różnymi metodami wykorzystując zaufanie osób starszych, okradają ich z majątku a często z dorobku całego życia. Pamiętajmy, że zasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Policjanci omówili jakimi metodami działają oszuści oraz rozdali ulotki przedstawiające jak się zachować, by nie paść ich ofiarą.

Pamiętajmy, w żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą żądać ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. Stróże prawa również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Podejrzewając próbę oszustwa, jak najszybciej skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu 997 lub 112.