Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jaworzno

Wczorajsze obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Jaworznie od uroczystej mszy świętej w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny koncelebrowanej przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej. Bezpośrednio po niej uczestnicy obchodów w asyście Orkiestry Górniczej przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości. Tam odbyły się oficjalne uroczystości oraz złożono wieńce i kwiaty.

Narodowe Święto Niepodległości jest przywołaniem jednej z najważniejszych rocznic w dziejach Polski. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach niewoli, Rzeczypospolita powróciła na mapę Europy i świata. Towarzyszył temu entuzjazm Narodu, gotowego do ponoszenia wyrzeczeń dla odbudowy własnego państwa. Pracy było wiele. Trzeba było podnieść Ojczyznę ze zniszczeń I wojny światowej, zjednoczyć części kraju od wielu lat eksploatowane w trzech różnych zaborach oraz zbudować struktury silnego, demokratycznego państwa. Święto 11 Listopada stanowi symbol zwycięstwa oraz odrodzenia Ojczyzny.

Udział w obchodach 103. rocznicy odzyskania przez Państwo Polskie Niepodległości oraz 120-lecia Miasta Jaworzna wzięła także Jaworznicka Policja. Jaworznicki garnizon reprezentował, Komendant Miejski Policji w Jaworznie mł. insp. dr Piotr Uwijała oraz I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Jaworznie podinsp. Sławomir Zagrobelny. Policyjna delegacja wraz z Komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie bryg. Pawłem Żabą złożyła wieniec i oddała honor pod Pomnikiem Niepodległości.

Jaworzniccy Policjanci, Strażacy oraz Strażnicy Miejscy dbali także o prawidłowy i bezpieczny przebieg uroczystości związanych z obchodami święta Niepodległości, kierując i nadzorując ruch drogowy oraz patrolując newralgiczne miejsca.

  • Policjanci stoją w kościele
  • Policjanci i strażak stoją z wieńcem
  • Policjanci i strażak stoją przed ponikiem
  • Zdjęcie grupowe
  • Zdjęcie grupowe