Mycie kostki brukowej nie jest skomplikowane, jednak pod warunkiem, że nie pojawią się na niej plamy. Jeśli tak się stanie, jej czyszczenie bywa żmudne i długotrwałe. Dzięki naszym poradom Twoja kostka brukowa odzyska dawny splendor i blask. A Ty umyjesz ją szybko i bez wysiłku.

Mycie kostki brukowej z różnych zabrudzeń — jak wygląda?

Mycie kostki brukowej zaimpregnowanej i niezaimpregnowanej

Wielu producentów kostki brukowej oferuje bruk fabrycznie zaimpregnowany. Co to oznacza? Jest on zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi. Impregnacja sprawia, że kostkę brukową umyjesz szybko i bez zbędnego wysiłku. Wystarczy, że użyjesz wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Przyda Ci się też szorstka szczotka. Jej włosie wymiecie brud ze wszystkich zagłębień i zakamarków. Jeśli jednak dawno nie myłeś swojego bruku, pomoże Ci myjka ciśnieniowa. Z jej pomocą pozbędziesz się zabrudzeń i zacieków bez szorowania.

Mycie kostki brukowej niezaimpregnowanej wymaga nieco więcej wysiłku. Pozbawiona jest ona warstwy ochronnej, przez co zanieczyszczenia wnikają w jej strukturę. Myjka ciśnieniowa i detergent to może być zbyt mało. Potrzebujesz specjalistycznych środków czyszczących, które usuną zabrudzenia, jednocześnie nie niszcząc bruku. Wiedz jednak, że chemiczne preparaty czyszczące odświeżą Twój bruk, jednak nie pozostawią na nim warstwy nabłyszczającej. Aby Twoja kostka brukowa była lśniąca i estetyczna, konieczna jest impregnacja.

Olej i tłuszcz — główni wrogowie kostki brukowej

Miło jest spędzić weekend na rodzinnym grillowaniu. Gorzej, jednak jeśli po udanym biesiadowaniu pozostaną ślady w postaci plam na kostce brukowej. Co możesz zrobić? Czas działa na Twoją niekorzyść, dlatego im szybciej zauważysz plamę, tym lepiej. To samo zresztą dotyczy zabrudzeń, które spowodował olej silnikowy. Plamę z oleju czy tłuszczu zmyj silnym strumieniem ciepłej wody. Do wody możesz dodać odrobinę detergentu, takiego jak na przykład płyn do mycia naczyń. Przygotuj roztwór czyszczący w proporcji 1:3 (jedna porcja płynu na trzy porcje wody). Mieszankę pozostaw na bruku przez godzinę, a następnie umyj kostkę brukową i osusz. W razie konieczności powtórz tę czynność.

Domowe sposoby czasem nie przynoszą spodziewanego rezultatu. Wtedy sięgnij po specjalistyczne preparaty. Jednak pamiętaj, że często odbarwiają one kostkę brukową, dlatego konieczne wykonaj próbę na małym jej fragmencie.

Usuwanie mchu z kostki brukowej

Mech i chwasty w spoinach między kostkami? Pewnie już przywykłeś do tego widoku. Jednak, zamiast utyskiwać, że Twój bruk wygląda nieestetycznie, zacznij działać. Usuwanie mchu z kostki brukowej to głównie jego ręczne wyrywanie. W sklepach budowlanych nie brak narzędzi, które pomogą Ci w tym zadaniu. Na pewno przyda Ci się druciana szczotka. To ona pomoże Ci pozbyć się chwastów ze szczelin między kostkami. Jednak niechcianą roślinność musisz usunąć wraz z korzeniami, w przeciwnym razie szybko odrośnie.

Domowym sposobem, aby pozbyć się mchu z kostki brukowej, jest użycie roztworu z octem. Mieszanka powinna zawierać dwie porcje octu i jedną porcję wody. Do „roztworu” możesz dodać odrobinę płynu do mycia naczyń, aby lepiej przylegał do powierzchni. Rozpylaj go jednak na bruku podczas ciepłego i bezwietrznego dnia, tak, aby nie zaszkodzić roślinności wokół kostki.

Jeśli te metody nie przyniosą rezultatu, pora sięgnąć po specjalistyczne preparaty chemiczne o właściwościach biobójczych. Wymyj kostkę brukową myjką ciśnieniową, a następnie nanieś na jej powierzchnię środek biobójczy. Kiedy preparat wyschnie, usuń mech i chwasty. Nie zapomnij jednak o odzieży ochronnej i odpowiednim zabezpieczeniu twarzy.

Zaprawa, cement i farba na kostce brukowej — to nie tragedia!

Po remoncie na Twojej kostce brukowej mogą pojawić się ślady z cementu, zaprawy i farby. Nie panikuj! Wystarczy, że je zdrapiesz i na koniec spłuczesz wodą pod ciśnieniem. Bywa, że opisana metoda jest zbyt delikatna i nie poradzi sobie z uporczywymi plamami. Wtedy konieczne może okazać się piaskowani, czyli napylanie na powierzchnię bruku drobin piasku.

O ile domowe sposoby mycia kostki brukowej zastosujesz sam, o tyle w przypadku trudnych zabrudzeń nie obejdzie się be z pomocy fachowców. Sprawdzona ekipa nie tylko odświeży Twój bruk, ale jeszcze go zaimpregnuje. Dzięki temu zabiegowi Twoja kostka brukowa stanie się odporna na czynniki atmosferyczne i zyska piękny kolor. Jeśli wybierzesz typ impregnacji „mokra kostka”, Twój bruk zachwyci wyjątkowym efektem wizualnym.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.elevatio.pl/czyszczenie-mycie-kostki-brukowej.html