Policjanci ds. profilaktyki z jaworznickiej komendy prowadzili zajęcia edukacyjno - profilaktyczne wśród uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie. Głównym celem prelekcji było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniami od narkotyków, papierosów, alkoholu. Spotkanie miało również na celu uświadomienie nastolatkom, że ich wybory, zachowania i decyzje mogą skutkować na ich dalsze życie.
Doskonale wiemy, że częste rozmowy pomagają każdemu z nas w zrozumieniu siebie i innych, rozbudzają ciekawość świata, stymulują rozwój emocjonalny oraz kształtują dobre nawyki. W związku z tym policjanci z jaworznickiej komendy odwiedzili uczniów I LO w Jaworznie. Mundurowi przybliżyli uczniom problematykę uzależnień m. in. od dopalaczy, narkotyków, papierosów i alkoholu. Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog to okazja dla młodzieży, aby porozmawiać z fachowcem o sprawach, które ich dotyczą. To szansa na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania. Omawiając tematy dotyczące uzależnień, policjanci przedstawili młodzieży także najważniejsze zagadnienia dotyczące odpowiedzialności nieletnich. Poinformowali uczestników spotkania co to jest demoralizacja, przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Uczniowie dowiedzieli się jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjanci podali liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.
Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie. A zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców na terenie Polski, jak i poza jej granicami.
Pamiętaj !
Jeśli masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia?
Zadzwoń!
800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej