Jaworzniccy policjanci udzielili pomocy na zbiorniku wodnym OWR Sosina, po tym jak zauważyli przewrócony kajak. Dwóch kajakarzy potrzebowało pilnej pomocy. Mundurowi natychmiast podjęli akcję ratunkową, dzięki czemu nikomu nic się nie stało.

Wczoraj (11.07.2023 r.) jaworzniccy policjanci pełnili służbę na zbiorku wodnym OWR Sosina. W pewnym momencie stróże prawa podczas obserwacji lustra wody zauważyli przewrócony do góry dnem kajak, a obok niego dwie osoby unoszące się na wodzie. Niezwłocznie podjęli akcję ratunkową. Po dopłynięciu okazało się, że kajak, którym pływało dwóch mężczyzn przewrócił się, nabrał wody i zatonął. Mężczyźni byli zmęczeni ciągłymi próbami jego wynurzenia. Policjanci natychmiast wyciągnęli ich z wody oraz udzielili niezbędnej pomocy. Następnie pomogli wynurzyć kajak oraz przy pomocy łodzi służbowej, wylali wodę z pokładu. Policjanci udzielili mężczyznom instruktażu dotyczącego zasad bezpieczeństwa w poruszaniu się kajakiem na akwenie wodnym. Działania zakończyły się sukcesem, a 19-letni mieszkaniec Olkusza i 20-letni mieszkaniec Kolbarku nadal mogli cieszyć się przyjemnym wypoczynkiem nad wodą. Dzięki czujności mundurowych i szybkiej reakcji na zagrożenie, nikomu nic się nie stało.

Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

    • pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny, bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, informują o nich znaki i tablice ostrzegawcze, nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
    • zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
    •  na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
    •  wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – bojami (pławami) w kolorze białym,
    • strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – bojami (pławami) w kolorze czerwonym,
    • strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – bojami (pławami) w kolorze żółtym;
    •  nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;
    • nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych;
    •  kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby;
    •  nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich;
    •  nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, łatwo wtedy stracić orientację;
    •  należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni;
    
PAMIĘTAJ! NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI — będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to niewielki zbiornik wodny na własnej posesji. Korzystając ze sprzętu pływającego np. roweru wodnego, kajaku pływają zawsze w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku).

Zwiększymy także swoje bezpieczeństwo poprzez śledzenie aktualnych prognoz pogody, obserwowanie warunków w wodzie podczas żeglowania oraz poprzez stosowanie środków ratunkowych i asekuracyjnych np. kapoków.