Wywiadowcy z jaworznickiej komendy podczas interwencji zatrzymali obywatela Ukrainy podejrzanego o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad konkubiną. 51-letni Andrii N. wczoraj przed obliczem prokuratora usłyszał zarzuty. Na wniosek policjantów, decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.
Wywiadowcy z jaworznickiej komendy we wtorek (10.10.2023 r.) podczas interwencji zatrzymali 51-letniego obywatela Ukrainy, po tym, jak jego konkubina zgłosiła, iż się nad nią znęca. Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna pod wpływem alkoholu tego dnia wszczął awanturę, w trakcie której uderzył rękojeścią noża kuchennego pokrzywdzoną w głowę. Śledczy ustalili, iż mężczyzna od sierpnia 2022 roku stosuje wobec kobiety przemoc fizyczną i psychiczną. Oprawca wszczynał awantury, podczas których notorycznie wyzywał ją słowami wulgarnymi, krytykował, poniżał, jak również zastraszał. Według relacji kobiety, agresor stosował również przemoc fizyczną, gdyż jak przyznała uderzał ją pięściami i kopał, czy gasił na jej ciele papierosa. Po wtorkowej eskalacji agresji, pokrzywdzona zdecydowała się złożyć zawiadomienie na policję. Wcześniej kobieta bała się informować o przemocy jakiej doznaje, ponieważ mężczyzna groził jej śmiercią, mimo iż toczyły się w tej sprawie postępowania, a zgłoszenia pochodziły z innych instytucji. Mężczyzna był już karany za przemoc wobec tej kobiety, jednakże ona w obawie przed agresją ze strony oprawcy wycofywała zeznania. Kres jej cierpieniom zapewnili jaworzniccy policjanci, zatrzymując mężczyznę, a następnie po zebraniu materiału dowodowego - wnioskując o tymczasowe aresztowanie 51-latka. Wczoraj Andrii N. usłyszał zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się oraz uszkodzenie ciała konkubiny, a sąd przychylił się do wniosku policjantów i aresztował mężczyznę na 3 miesiące. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.
Pamiętajmy! Reagujmy na przemoc ! Aby skutecznie przeciwstawić się agresji, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą przemocy, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii. Mundurowi z troską podchodzą do takich sytuacji. W tych działaniach korzystamy z procedury „Niebieskiej Karty”, a w przypadku gdy potwierdzimy, że przemoc ta jest zjawiskiem powtarzającym się, wówczas prowadzimy postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się nad rodziną. Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej - nie zwlekaj z pomocą. To osoby, które wiedzą, jak pomóc. Pamiętaj, że jeśli nie reagujesz to... akceptujesz.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.47 MB)
Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 352.25 KB)