Miasto podjęło decyzję o zwiększeniu dotacji na wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli szansę na uzyskanie większego wsparcia finansowego na modernizację swoich systemów grzewczych, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie.
- Wzrost kwot dotacji na ekologiczne źródła ciepła
- Dotacje dla mieszkańców – co się zmienia?
- Możliwości dodatkowych dotacji i program „Czyste Powietrze”
Wzrost kwot dotacji na ekologiczne źródła ciepła
W trakcie ostatniej Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 26 września 2024 roku, radni podjęli kluczową decyzję o podwyższeniu dotacji na wymianę starych źródeł ciepła. Prezydent Miasta, Paweł Silbert, zaproponował zwiększenie środków przeznaczonych na ten cel do 1,5 miliona złotych w 2025 roku. Mieszkańcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie od 2 stycznia 2025 roku.
Dotacje dla mieszkańców – co się zmienia?
W ramach nowego programu, mieszkańcy, którzy zdecydują się na wymianę swoich urządzeń grzewczych, mogą liczyć na znaczący wzrost dotacji. W przypadku pomp ciepła dotacja wzrośnie z 4 do 7 tysięcy złotych, natomiast dla pozostałych urządzeń grzewczych, takich jak kondensacyjne kotły gazowe czy kotły na pellet drzewny, kwota dotacji wyniesie 5 tysięcy złotych, co także stanowi wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.
Warto zaznaczyć, że wsparcie finansowe skierowane jest do właścicieli budynków oraz lokali mieszkalnych, które korzystają z urządzeń grzewczych niespełniających wymogów uchwały antysmogowej. Program ma na celu nie tylko poprawę komfortu mieszkańców, ale również przyczynić się do walki z zanieczyszczeniem powietrza.
Możliwości dodatkowych dotacji i program „Czyste Powietrze”
Mieszkańcy mogą również skorzystać z dodatkowych dotacji przy zakupie i montażu wymienników ciepła oraz kotłów gazowych. Wysokość dotacji do budowy nowego przyłącza sieciowego wyniesie 2 tysiące złotych, a dla instalacji paneli fotowoltaicznych w zestawieniu z pompami ciepła, dofinansowanie osiągnie 3 tysiące złotych. Łącznie, korzystając z wszystkich dostępnych możliwości, mieszkańcy mogą uzyskać nawet 10 tysięcy złotych wsparcia na wymianę źródeł ciepła.
Co więcej, warto pamiętać, że oprócz lokalnego wsparcia, istnieje również rządowy program „Czyste Powietrze”, z którego można korzystać w ramach dodatkowego dofinansowania. Informacje na temat dostępnych dotacji można uzyskać w miejskim punkcie konsultacyjnym, zlokalizowanym w Wydziale Ochrony Środowiska.
Na podstawie: UM Jaworzno