Kto będzie reprezentował moje interesy, kiedy sprawa trafi na wokandę?

Sąd Rejonowy Gliwice to sąd powszechny, który został powołany do rozpatrywania wszystkich spraw należących do sądów powszechnych, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych dla sądów wyższej instancji. Instancją odwoławczą od orzeczeń Sądu Rejonowego w Gliwicach stanowi Sąd Okręgowy w Gliwicach.

prawnik czy adwokat

Jeśli potrzebny Ci prawnik, który będzie Cię reprezentował przed Sądem Rejonowym lub Okręgowym Gliwice znajdziesz go pod adresem http://www.felkowski.pl/.

Poszukując prawnika, który może reprezentować nas przed sądem często w pierwszym odruchu jesteśmy przekonani, że potrzebna nam dobra Kancelaria Adwokacka… Kancelaria Prawna nie brzmi już tak dobrze, bo w głowie dudni nam przeświadczenie, że do sądu idzie się z adwokatem. Okazuje się, że to tylko przeświadczenie zbudowane na bazie amerykańskich seriali oraz używanego w języku potocznym określenia „adwokat” na prawników, którzy posiadają uprawnienia zbliżone do uprawnień adwokackich, ale jednak nie ukończyli aplikacji adwokackiej.

Kogo w takim razie potrzebujemy, kiedy Sąd Rejonowy Gliwice (lub dowolnego innego miasta) przysłowiowo depcze nam po piętach?

Wezwanie do sądu lub założenie sprawy w sądzie

Gliwice. Pochmurny, deszczowy dzień. Po kilkunastu latach małżeństwa Anna dowiaduje się, że jest zdradzana. Postanawia się rozwieźć. Jest przekonana, że może jej w tym pomóc tylko adwokat. Czy słusznie?

Choć wydaje się to niedorzeczne. Aplikacja adwokacka oraz radcowska nadają bardzo zbliżone uprawnienia – adwokat oraz radca prawny mogą doradzać klientom, jak również towarzyszyć im w sądach. Jedyna różnica polega na gałęziach prawa, których uprawnienia te dotyczą. Rozwód to sprawa z zakresu prawa cywilnego. Ania może więc skorzystać zarówno z pomocy kancelarii adwokackiej, jak i usług prawnika będącego radcą prawnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w sprawach związanych z prawem rodzinnym, cywilnym czy administracyjnym do sądu można się udać zarówno w towarzystwie adwokata jak i radcy prawnego.

Gliwice. Początek listopada. Adam zostaje oskarżony o kradzież samochodu. Jest niewinny, ale nie wie jak reprezentować się przed sądem. Potrzebny mu prawnik.

A może jednak adwokat?

Sprawa Adama podlega pod prawo karne. Adamowi może pomóc wyłącznie prawnik, który ukończył aplikację adwokacką. To właśnie ta jedna dziedzina prawa, którą różnią się uprawnienia radcowskie od uprawnień adwokackich. Czy radca prawny może poradzić Adamowi, jak postąpić w danej sytuacji? Oczywiście mógłby, ale czy sensowne jest udawanie się do kancelarii radcowskiej, kiedy ostatecznie i tak trzeba będzie skorzystać z pomocy dobrej kancelarii adwokackiej?

Mam być świadkiem – czy potrzebny mi adwokat?

Otrzymując wezwanie do sądu, nawet jeśli mamy pełnić rolę świadka w sprawie, czujemy się nieswojo. To całkowicie naturalne. Ale czy jako świadek powinniśmy mieć swojego adwokata? W większości przypadków świadek nie potrzebuje ani adwokata, ani radcy prawnego u swojego boku, kiedy składa zeznania w sądzie. Nie oznacza to jednak, iż przed wyjściem do sądu nie możemy się poradzić prawnika.

Prawnik to magister studiów prawniczych, który nie ukończył dodatkowej specjalizacji, w związku z czym nie jest ani radcą prawnym, ani adwokatem, ani notariuszem… Prawnik może udzielać porad prawnych. Jeśli jednak zależy nam na fachowej i rzetelnej obsłudze, najlepiej udać się do radcy prawnego lub adwokata. Porada będzie odpowiednio droższa, ale będzie udzielona przez osobę czynnie wykonującą czynności prawne związane z reprezentowaniem klientów w sądzie, w związku z czym będzie bardziej wiarygodna. Prawnik podpowie nam, co jest zgodne z prawem, a co nie. Radca prawny będzie mógł uzupełnić tę odpowiedź i dostosowując jej realia do naszej konkretnej sprawy.