Pod adresem http://www.twojeszklo.pl/szklo-dekoracyjne.html szkło dekoracyjne do kuchni prezentowane jest również w wielu innych zastosowaniach, nie tylko kuchennych. O tym gdzie jeszcze możemy wykorzystać lacobel oraz o wielu uniwersalnych cechach, jakimi może się pochwalić szkło hartowane do kuchni piszemy w dzisiejszym artykule. Być może ze względu na swoją funkcjonalność oraz dekoracyjny charakter panele szklane okażą się rozwiązaniem, którego od dawna szukałeś?

Szkło ozdobne do kuchni – zastosowanie podstawowe

Panele szklane zostały zaprojektowane i wykonane z myślą o wymagającym środowisku użytkowania, jakim jest każda polska kuchnia. To tutaj przestrzeń między szafkami narażona jest na nieestetyczne i trudne do usunięcia zabrudzenia, takie jak plamy z tłuszczu, naturalne barwniki spożywcze czy zasychające surowe ciasto na niedzielną babkę piaskową. Mieląc, miksując, piekąc i smażąc nie jesteśmy w stanie uniknąć plam i zabrudzeń na frontach kuchennych czy ścianach, w szczególności na ścianach między szafkami oraz na ścianie sąsiadującej z piecykiem gazowym lub płytą grzewczą. Dodatkowo dochodzi jeszcze czynnik podwyższonej temperatury użytkowania, z jakim panel szklany do kuchni muszą się borykać praktycznie każdego dnia – wystarczy, że postawimy garnek na gazie lub przez przypadek otworzymy niewystudzoną zmywarkę. Początkowo propozycją producentów paneli szklanych było lacobel. Lacobel to szkło ozdobne do kuchni o doskonale równej powierzchni, które jest dostępne w dużych formatach umożliwiających wykrojenie kawałka doskonale pasującego rozmiarem do wykańczanej powierzchni. Niestety szybko okazało się, że panele ścienne do kuchni wykonane z lacobel są nietrwałe i nieodporne na oddziaływanie podwyższonych temperatur. Dlatego na rynku szybko pojawiło się lacobel hartowane, które zwykliśmy określać mianem szkła hartowanego do kuchni. W odróżnieniu od paneli lacobel szkło hartowane do kuchni jest odporne na oddziaływanie podwyższonych temperatur i może być bez obaw stosowane także w przestrzeniach sąsiadujących ze źródłami ciepła.

Fotolia do kuchni – jak zwiększał się zakres zastosowania panelu szklanego?

Panel szklany do kuchni dostępny jest jako arkusz jednokolorowy lub jako szkło z nadrukiem. Jakby tego było mało nadruk jest całkowicie uzależniony od naszych indywidualnych preferencji i gustu, dzięki czemu może zostać w całości spersonalizowany i dostosowany do charakteru każdego wnętrza. To właśnie estetyka oraz odporność na zabrudzenia sprawiły, że szkło ozdobne do kuchni szybko znalazło zastosowanie także w przestrzeni jadalni – wszędzie tam, gdzie ściany były szczególnie narażone na zabrudzenia i zanieczyszczenia pochodzące ze stołów. Szczególnie często panele szklane do kuchni możemy więc dzisiaj zaobserwować w restauracjach, którym zależy na eleganckim a jednocześnie funkcjonalnym i łatwym do utrzymania w czystości wystroju. Kolejnym krokiem były łazienki i toalety. Łazienka i toaleta to przestrzeń szczególnie narażona na szkodliwe oddziaływanie wilgoci. Przez lata ściany łazienek wykańczano przy użyciu płytek ceramicznych, co znacząco ograniczało możliwości dekoracyjne. Panele ścienne do kuchni diametralnie odmieniły sytuację, dając architektom oraz dekoratorom wnętrz praktycznie niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni – panel szklany może być montowany zarówno na ścianie lub jako blat pod umywalką. Sprawdzi się także jako sposób na wykończenie kabiny prysznicowej. Wykonany od strony wewnętrznej nadruk jest całkowicie bezpieczny i odporny na działanie wilgoci, natomiast powierzchnia zewnętrzna umożliwia utrzymanie całości w należytej czystości – szkło jest odporne na działanie detergentów, a jednocześnie nie stwarza warunków sprzyjających rozwojowi grzybów i bakterii.

Szkło ozdobne do kuchni i nie tylko