Ciągły rozwój, urbanizacja coraz większej ilości terenów i wciąż wahające się warunki atmosferyczne powodują, że jesteśmy uzależnieni od działania systemów odprowadzających wodę deszczową. Często od skutecznego działania tych systemów, zależy bezpieczeństwo naszego dobytku. Podzielić można je na odwodnienia linowe aco oraz odwodnienia punktowe.
Odwodnienia punktowe
Systemy punktowego odwodnienia wymagają wytworzenia odpowiedniego spadku (nachylenia) powierzchni na konkretnym obszarze, po to by ciecze sprawnie wpadały do zamontowanych lejów.
Można wymienić niestety sporo wad tego rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę. Odwodnienia punktowe są nieco problematyczne w konserwacji. Jeżeli chcemy zainstalować system odwodnieniowy gdzie poruszają się pojazdy, może nie być do najlepsze wyjście. Dodatkowo nie jest to rozwiązanie dla osób, które wysoce cenią sobie względy estetyczne.
Głównym zadaniem odwodnienia liniowego jest gromadzenie i transportowanie cieczy do kanalizacji. Cały system składa się ze starannie wyprodukowanych korytek odwaniających oraz bardzo szerokiej gamy specjalnych rusztów, w zależności od klasy obciążeń.
Niewątpliwymi zaletami tego rozwiązania w przeciwieństwie do odwodnienia punktowego jest bardzo łatwa konserwacja oraz możliwość czyszczenia. Dzięki zastosowaniu tego systemu możemy znacznie zmniejszyć ilość rur pod powierzchnią gruntu. Dodatkowo odwodnienie liniowe może być również wykorzystane jako jeden z elementów architektonicznych.
Eksperci w dziedzinie budownictwie są zgodni, że system odwodnieniowy nie jest dodatkiem wspomagającym funkcjonowanie, a obowiązkiem, bez którego nie jest możliwe skuteczne odprowadzanie nadmiaru wody. Newralgicznym miejscem często są parkingi, gdzie zazwyczaj wody gromadzi się najwięcej. W tym wypadku warto zastosować odwodnienie wgłębne bądź powierzchniowe.
Są to rodzaje odwodnień wykonywane najczęściej. Mają one sporo ciekawych właściwości. W głównej mierze mają one za zadanie, jak najbardziej zwiększyć komfort korzystania z danej przestrzeni, poprzez jej dokładne odwodnienie oraz sprawić, że będzie ona trwalsza i posłuży przez wiele lat. Mając wątpliwości co do tego czy warto wykonywać tego typu odwodnienie, wystarczy zastanowić się nad dwoma faktami. Po pierwsze - problemy z wyjazdem z zabłoconego miejsca parkingowego. Po drugie – znaczny dyskomfort dla kierowcy, który musi wyjść z zaparkowanego auta, prosto w błoto.
Odwodnienia w praktycznym zastosowaniu
Należy pamiętać, że instalacja systemu odwodnienia powierzchniowego w bardzo dużej mierze może być uzależniona od specyfiki i ukształtowania należytych spadków terenu – podłużnych oraz poprzecznych. Dodatkowo, niezwykle istotne jest zadbanie o to, by obszary, które są odwadniane były usytuowane zdecydowanie wyżej niżeli tereny sąsiednie. W przeciwnym wypadku, nie ma mowy o skutecznym funkcjonowaniu sytemu. Bez względu na to czy mamy do czynienia z parkingiem rozległym, wielkopowierzchniowym, czy też znacznie mniejszym, zastosowanie systemu odwodnień liniowych jest wręcz obowiązkiem. Jest to jedyna możliwość, aby uporać się z ciągle napływającą wodą, która może zalegać na terenie parkingu. Niezwykle istotne w przypadku odwodnienia wgłębnego, jest także umiejętne zagospodarowanie nadmiaru wody, która nagromadza się na niższych przestrzeniach od odwadnianego parkingu. Ta woda również powinna być należycie przejęta i następnie odprowadzona.