Otrzymałeś wezwanie do zapłaty i nie wiesz jak wywiązać się z długów? Nie będzie to proste, zwłaszcza gdy posiadasz kilka niespłaconych zobowiązań. Jednak jest to możliwe. Poniżej znajdziesz kilka porad jak wyjść z długów.

Długi to dość wstydliwy temat. Wiele osób wolą trzymać podobne problemy w tajemnicy. To jest wielki błąd. Doskonałym rozwiązaniem stanie się podjęcie pomocnych działań. Otrzymanie pisma wzywającego do zapłaty lub pisma od komornika wiąże się z dodatkowymi kłopotami. Istnieją jednak sposoby na szybkie załatwienie problemów. Kiedy samodzielna spłata długu jest zbyt trudna, warto pomyśleć nad tym, kto może Ci pomóc w wyjściu z zadłużenia. Do dyspozycji dłużnika są wiele firm oddłużeniowych, pomagających wywiązać się z kłopotów finansowych. Działanie takich instytucji polega na:

  • umorzeniu części odsetek;
  • zmniejszeniu rat;
  • konsolidacji pożyczki;
  • umorzeniu całości zadłużenia.

Jest to właśnie to, czego potrzebuje osoba zadłużona. Okazuje się, że wszystkie wymienione czynności można wykonać samodzielnie. Firma oddłużeniowa zrobi to nie za darmo. W wyniku klient dostanie kolejną zaległość.

Zaciągniecie kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej

Pierwszym sposobem, który przychodzi do głowy w celu wywiązania się długów jest zaciągnięcie kolejnej pożyczki. W ten sposób można szybko wpaść w spiralę długów, a wyjście z takiej sytuacji sprawi powstanie jeszcze większych trudności. Nie można też stwierdzić, że takie działanie jest ryzykowne i nie warto z niego korzystać. Trzeba jednak bardzo rozsądnie podchodzić do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania na spłatę poprzedniego.

Jak negocjować warunki spłaty

Dług jest niewygodny zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i dla firmy pożyczkowej. Dlatego można zawsze spróbować wynegocjować dogodne warunki spłaty. Wystarczy wysłać odpowiedni wniosek z prośbą o rozłożenie na raty, umorzenie odsetek itp. Możesz też poprosić pożyczkodawcę o przedstawienie nowego harmonogramu, wycofanie sprawy z sądu czy umorzenie długu. Oczywiście taka prośba musi być uzasadniona.

Konsolidacja zadłużenia

Jeśli posiadasz kilka pożyczek, których nie jesteś w stanie spłacić w najbliższym czasie, warto zastanowić się nad konsolidacją długu. To oznacza połączenie wszystkich zobowiązań dłużnika i ustalenie nowego harmonogramu. W tym przypadku okres spłaty może się wydłużyć, jednak rata nowego kredytu zostanie obniżona.

Zgłoszenie upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka ogłaszana jest przez sąd, na podstawie ustalonej podczas procesu sądowego niewypłacalności klienta. Spłata w tym przypadku zostaje rozłożona na 3 lub nawet więcej lat. Klient dostaje więcej swobody na spłatę swoich długów i możesz łatwo uwolnić się od komornika i firm windykacyjnych.

Podsumowanie

Jak widać, proces wywiązania się z długów może trwać dość długo. Jednak zadłużenie nie jest problemem, który nie ma wyjścia. Warto więc rozsądnie podchodzić do tej kwestii i dobrze zaplanować harmonogram spłaty zobowiązania. Nie siedź z założonymi rękami. Dobry plan oszczędnościowy to wiarygodny sposób na szybkie wyjście z trudnej sytuacji finansowej. W celu wybrania odpowiedniego pożyczkodawcy warto odwiedzić portal marketpożyczka.pl na stronie kredyt bez zdolności kredytowej. Porównywarka gromadzi aktualne dane o firmach pozabankowych, oferujących dogodne warunki korzystania z pożyczki.

Jak wyjść z długów - korzystne porady