Utrzymanie ogrodu wymaga sporo czasu i odpowiedniej wiedzy na temat właściwego nawadniania znajdujących się w nim roślin. Na szczęście dla wszystkich właścicieli ogrodów, istnieją na rynku systemy pozwalające zaoszczędzić nie tylko dużo czasu, ale również ograniczyć ilość zużywanej wody. Takim systemem nawadniania jest nawadnianie kropelkowe. Na czym ono polega, jak je stosować oraz jak zamontować dowiesz się z poniższego tekstu.
Zastosowanie nawadniania kropelkowego
Jeszcze kilkanaście lat temu, linie kroplujące stosowano głównie na uprawach szklarniowych, gdzie znajdowały się kwiaty oraz owoce. Obecnie, wciąż są to miejsca, w których najczęściej możemy zobaczyć nawadnianie kropelkowe, jednak od tego czasu zakres jego wykorzystania bardzo się zmienił. Coraz powszechniej wykorzystywany jest w przydomowych ogrodach.
Kropelkowe systemy nawadniające, coraz częściej znajdują swoje zastosowanie przy żywopłotach oraz w ogrodowych warzywnikach. Stosowane są również do nawadniania roślin znajdujących się na balkonie czy też tarasie. Dedykowane do tego kropelkowe systemy znacznie ułatwiają dbanie o utrzymanie prawidłowej wilgoci przez dostarczanie wody pojedynczym roślinom. Między innymi dlatego, nie stosuje się tego systemu nawadniania do utrzymywania trawników - polecane są inne systemy automatycznego nawadniania trawników.
Jak zamontować nawadnianie kropelkowe?
Można wyróżnić kilka podrodzajów nawadniania kropelkowego - najpopularniejsze to: linie kroplujące, taśmy i węże kroplujące. Cały system nawadniający składa się z większych i mniejszych rur oraz specjalnych kroplowników, które zmniejszają szybkość wypływania wody. Długość takiego ciągu zazwyczaj określana jest przez producenta nawodnienia, a następnie musi być dostosowana do naszych potrzeb.
Sam montaż takiego systemu nie jest specjalnie trudny, ale należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim filtracji dostarczanej wody. Ze względu na niewielkie otwory, dostarczana woda musi być najwyższej jakości. Kolejnym błędem jest układanie za długiej linii kroplującej, nie trzymając się zaleceń producenta. Może powodować to nieprawidłowe dostarczanie wody na całym odcinku rury.
Zalety nawadniania kropelkowego
Wygoda oraz oszczędność czasu i wody - to podstawowe zalety systemu nawadniania importer. Godziny, które wcześniej należy poświęcić na żmudne podlewania roślin, teraz można przeznaczyć na ciekawsze zajęcia, a pomogą w tym pieniądze zaoszczędzone na rachunkach za wodę. Co najważniejsze, system kropelkowy zapewnia nawodnienie każdej rośliny w jednakowy sposób.
Proces sterowania jest bardzo prosty i wygodny, dzięki czemu można dostosować go do indywidualnych wymagań poszczególnych gatunków roślin. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany, co pozwala dostosować pracę systemy nawadniającego do cyklu rozwoju rośliny - ograniczając lub zwiększając dopływ wody w zależności od potrzeb i wymagań.
Nawadnianie kropelkowe się opłaca
Jak przekonują producenci nawadniających systemów kropelkowych, inwestycja w tego typu rozwiązanie bardzo się opłaca, a po pewnym czasie pozwala zwrócić się inwestycji. Wynika to oczywiście z oszczędności wody, której przy tym systemie nawadniającym traci się mniej. W odróżnieniu od ręcznego podlewania, rośliny pobierają tylko taką ilość wody, którą potrzebują. Linia kroplująca pozwala zniwelować o nawet 60% stratę wody.