Pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania to pod względem warunków finansowych z całą pewnością jeden z najbardziej atrakcyjnych elementów dostępnych w ofertach zarówno banków, jak też firm pożyczkowych. Co do zasady, pożyczki pod zastaw nieruchomości odznaczają się znacznie niższym oprocentowaniem a jednocześnie dłuższym okresem spłaty, niż ma to miejsce w przypadku innych, bardziej "standardowych" odmian usług pożyczkowych.

Różnice te wynikają po prostu stąd, że w przypadku pożyczki pod zastaw domu albo mieszkania pożyczkodawca uzyskuje niezwykle istotne zabezpieczenie pożyczanych klientowi pieniędzy, a mianowicie należącą do klienta nieruchomości.

Jednak pomimo wielu niewątpliwych zalet, jakimi odznaczają się takie rozwiązania, jak szeroko rozumiane prywatne pożyczki pod zastaw nieruchomości, różnego rodzaju dane statystyczne w sposób wyraźny pokazują, że polscy konsumenci nie tylko nadal dość rzadko decydują się na korzystanie z tej formy usług pożyczkowych ale również podchodzą do pożyczek pod zastaw z dość dużą dozą nieufności.

Czy nieufność jest w tym wypadku postawą uzasadnioną? A może pożyczki pod zastaw nieruchomości należą do wariantów "ryzykownych" jedynie pozornie, natomiast w rzeczywistości są znacznie bezpieczniejszą opcją, niż inne formy pożyczek lub kredytów? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.

Czy pożyczki pod zastaw nieruchomości to ryzyko utraty domu?

Tytuł niniejszego akapitu bynajmniej nie ma charakteru przypadkowego. Standardowo klienci są bowiem przekonani, że korzystanie z takich rozwiązań, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości wiąże się właśnie z bardzo wysokim ryzykiem utraty posiadanego domu lub mieszkania. Praktyka pokazuje jednak, że tego rodzaju są całkowicie pozbawione podstaw. W odniesieniu do na przykład procesu wychodzenia z tzw. spirali zadłużenia, ryzyko utraty domu lub mieszkania jest znacznie wyższe wtedy, gdy klient korzysta z droższych odmian usług pożyczkowych. W tym zakresie natomiast pożyczki pod zastaw nieruchomości cechują się niższym oprocentowaniem oraz znacznie dłuższym okresem spłaty, co pozwala na istotne zmniejszenie zarówno miesięcznych, jak też rocznych kosztów obsługi zadłużenie.

Powyżej opisane zalety pożyczek pod zastaw domu mieszkania sprawiają także, że ta forma usług pożyczkowych jest atrakcyjna również dla innych grup klientów, nie tylko dla osób posiadających długi. Decydując się na pożyczkę pod zastaw uzyskujemy znacznie korzystniejsze warunki kredytu, niż jest to możliwe w przypadku innych rodzajów pożyczek.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Powinniśmy mieć świadomość, że bezpieczeństwo jakichkolwiek pożyczek w ogromnej mierze zależy od rzetelności podmiotu będącego pożyczkodawcą. W przypadku więc np. pożyczek pozabankowych, należy najpierw sprawdzić, czy dana firma widnieje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym przy KNF. Pamiętajmy także, że warunki pożyczek oraz kredytów są precyzyjnie określane przez Ustawę o Kredycie Konsumenckim. Ponadto, na stronie internetowej UOKiK znajdziemy także Rejestr Klauzul niedozwolonych, czyli zapisów, które nie mogą być umieszczane w umowach przez jakiekolwiek podmioty rynku finansowego, w tym również oczywiście przez banki oraz instytucje pożyczkowe.

Czy pożyczki pod zastaw nieruchomości to ryzyko utraty domu?