Bitcoin jako środek płatniczy

Czytając wiadomości Bitcoin można dostrzec, że na rynku pojawia się coraz więcej instytucji finansowych umożliwiających wymianę gotówki na kryptowalutę, szczególnie mowa tutaj o Bitcoin. Gdy spojrzymy na kurs Bitcoin możemy zauważyć, że wartość jednego Bitcoina jest bardzo wysoka, ale bez obaw możemy zakupić jego mniejszą część, dowolny ułamek Bitcoina za znacznie mniejszą cenę. Należy więc zastanowić się – czy posiadanie Bitcoina jest obecnie do czegoś przydatne? Na początek warto dowiedzieć się czym właściwie jest Bitcoin.

Zasada działania Bitcoina

Bitcoin to rodzaj kryptowaluty, która nie ma odzwierciedlenia w żadnym kruszcu czy też w żadnej innej walucie. Wszystko opiera się o sieć z bazą danych zwaną Blockchain do której dołączone są komputery z całego świata. Komputery działające w tej sieci za pomocą internetu wymieniają informacje i mają za zadanie rejestrować i weryfikować transakcje przeprowadzane przez użytkowników posługujących się kryptowalutą. Ważną cechą jest to, że bitcoinów nie można sfałszować, ani też kontrolować. Nad bezpieczeństwem transakcji czuwa dziedzina matematyki zwaną kryptografią. Kryptografia jest wykorzystywana na co dzień przy przechowywaniu haseł, w transakcjach bankowych oraz jako zabezpieczenie kart bankomatowych. Jest też bardzo popularna w handlu elektronicznym, gwarantując bezpieczeństwo transakcji obu stronom wymiany pieniężnej. Za pomocą kryptografii dochodzi do utajnienia pewnych informacji, w taki sposób, aby osoby postronne nie miały dostępu do tego w jaki sposób, z kim i na jaką kwotę został wykonany dany przelew – ma to ogromne znaczenie w przypadku sieci Bitcoin, która jest rozproszona na wiele różnych komputerów. Łatwo też zauważyć, ze kryptografia stosowana jest z powodzeniem od dawna w wojskowości i dyplomacji.

Siła nabywcza Bitcoina

Przybywa coraz więcej podmiotów zainteresowanych wdrożeniem tej kryptowaluty do codziennego obiegu. Przykładem jest Amazon, który już dawno temu wprowadził możliwość płatności za pomocą bitcoinów. Jeszcze innym przykładem dużej spółki jest firma AT&T, która działa w USA i oferuje swoim abonentom dostęp do sieci komórkowej. Wprowadzili oni w maju 2019 roku możliwość płatności za pomocą bitcoinów za swoje usługi. Jest też całkiem spore grono mniejszych i większych firm, które eksperymentują wprowadzając płatność za pomocą tej waluty. Można zauważyć, że w obecnych czasach praktycznie każdy posiada swój osobisty telefon komórkowy w formie smartfona, a to już w zupełności wystarczy, aby mieć cały czas dostęp do swojego wirtualnego portfela z bitcoinami.