Dieta indywidualna – z czym to się je?

Jak powszechnie wiadomo, co jest do wszystkiego, jest do niczego. To powiedzenie można z łatwością podciągnąć w wielu przypadkach pod kwestię uniwersalnej diety. Chociaż zdarzają się sytuacje, że uniwersalna dieta może okazać się skuteczna, to najczęściej dietetycy radzą skorzystać z diety przygotowanej pod konkretną osobę. Zobacz tutaj ciekawy artykuł opisujący to w jaki sposób można dokonać wyboru diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Wizyta u dietetyka – czy warto?

Jeśli zastanawiamy się nad sensem skorzystania z indywidualnej diety to pierwsze co przychodzi na myśl to wizyta u specjalisty, którym zwykle jest dietetyk. Pewną barierą związaną ze skorzystaniem z wiedzy dietetyków są kwestie finansowe. Taka wizyta zwykle może wydawać się kosztowna, szczególnie jeśli dietetyk zaleci nam wizyty kontrolne przynajmniej raz w miesiącu. Z pewnością dużą zaletą wizyty u dietetyka jest to, że pozwoli to nam za stworzenie indywidualnego planu zrzucenia zbędnej wagi. W zależności od stanu naszego zdrowia, przyzwyczajeń, codziennego ruchu i sportu, który uprawiamy. Co bardzo ważne – dzięki comiesięcznym konsultacjom można wprowadzać zmiany w diecie i jeszcze lepiej dopasowywać plan pod konkretne oczekiwania i możliwości osoby, która chce stracić na wadze.

Dieta indywidualna – na podstawie jakich parametrów powstaje?

Dieta stworzona powinna być z uwzględnieniem między innymi takich parametrów jak płeć oraz wiek pacjenta, jego poziom aktywności fizycznej i wykonywaną pracę. Inną ilość kalorii może spalić osoba, która pracuje jako budowlaniec, a inną w biurze, przy komputerze. Tak samo ważna jest intensywność pracy – czy jest to praca po godzinach, zmianowa lub w trakcie nocy. Wszystko to ma wpływ na zbudowanie indywidualnego planu żywienia w trakcie diety.

Do tego dochodzą również kwestie związane ze stanem zdrowia, w tym przebyte operacje, a także nietolerancje na poszczególne pokarmy. Na koniec dietetyk powinien wziąć pod uwagę również punkt widzenia pacjenta – co lubi jeść, co mu smakuje i jakie jest jego samopoczucie po zjedzeniu określonych pokarmów. Jak więc wyraźnie widać tak duża ilość czynników pozwala bardzo kompleksowo i precyzyjnie przygotować program dietetyczny, który powinien pasować tylko pod konkretną osobę.

Na co uważać?

Przed stworzeniem planu indywidualnej diety warto sprawdzić szczegółowe opinie o danym dietetyku. Sporo mówi się o tym, że wiele osób zwyczajnie próbuje skorzystać z okazji odbywając zaledwie weekendowe kursy związane z tak szeroką wiedzą jaką jest prawidłowe żywienie. Jeśli nie mamy pewności odnośnie kompetencji danego dietetyka to zdecydowanie lepiej poprosić o potwierdzenie w postaci dyplomu lub ukończonej szkoły związanej z tym kierunkiem.