Czym jest kreatywność i jak ją rozwijać?

Kreatywność jest cechą pożądaną zarówno u pisarza, jak i architekta; przydaje się podczas wykonywania zadań zawodowych, jak i w życiu codziennym. Kreatywność to postawa twórcza, przejawiającą się umiejętnością wykorzystywania procesów myślowych do tworzenia nowych idei, koncepcji czy skojarzeń. Dzięki niej tworzymy oryginalne rozwiązania, odpowiednie do naszych potrzeb. Faktem jest, że niektórzy ludzie są bardziej kreatywni od innych, a cecha ta wydaje się być ich wrodzoną predyspozycją. Dzieci są z natury kreatywne, jednak konieczność dostosowania się do systemu edukacji, codziennej rutyny, schematyczności wykonywanych zadań, często cechę tę osłabia. W dorosłym życiu często korzystamy ze schematów, mających usprawnić i przyspieszyć nasze działania. Jednak to nowe idee i twórcze podejście do rozwiązywania problemów stanowią siłę napędową postępu. Dlatego niezwykle istotne jest stymulowanie i pogłębianie kreatywności. Najlepszym rozwiązaniem jest skupienie się na obszarze swoich zainteresowań i wykorzystywanie dostępnych zasobów, zarówno intelektualnych jak i materialnych, w sposób odmienny od gotowych wzorców.

Jak stymulować kreatywność?

Kreatywność rozwijać można we wszystkich aspektach ludzkiej działalności – pisząc wiersze, poszukując dowodów na twierdzenia matematyczne, starając się znaleźć najlepsze ustawienie mebli w ciasnej kuchni czy malując obraz. Wszystkie te zadania wymagają bowiem twórczego wykorzystania procesów myślowych do stworzenia oryginalnego dzieła, wartościowego z punktu widzenia założonego celu. Ważne jest wychodzenie poza schemat, poza utrwalone ścieżki działania i rozumowania. Kreatywność wymaga eksperymentowania, podejmowania pewnego ryzyka. Jedną z metod pobudzania kreatywności jest podejmowanie aktywności artystycznej. Nie musi ona jednak dotyczyć najbardziej popularnych technik, jak malarstwo, rysunek czy rzeźba. Można tworzyć ozdobne przedmioty użytkowe, stroiki kwiatowe albo układać mozaiki, wykorzystując różne materiały i techniki. Szydełkowanie czy haft również mogą stanowić przejaw kreatywności, o ile osoba je wykonująca nie odtwarza gotowego wzoru, a tworzy własne, oryginalne projekty.

Jakie materiały wspomagają kreatywność artystyczną?

Pomocne w rozwijaniu kreatywności artystycznej mogą się okazać dostępne w sprzedaży artykuły papiernicze czy artystyczne półprodukty. Dobrze zaopatrzona hurtownia artykułów dekoracyjnych będzie posiadać w swojej ofercie nie tylko gotowe ozdoby, ale i elementy do ich twórczego wykonania. Idealnym pomysłem są kule styropianowe, dostępne w wielu różnych rozmiarach, które można wykorzystać w rozmaitych kreatywnych projektach. Kule takie można zamienić w czarujące stroiki kwiatowe, używając kwiatów sztucznych lub naturalnych. Ozdobione błyszczącymi cekinami zmienią się w migotliwe bombki na choinkę, a pomalowane metalicznymi farbami i połączone w większą całość stworzą industrialną dekorację nowoczesnej kuchni czy salonu. Ćwiczenie kreatywności poprzez działania artystyczne możliwe jest w każdym wieku. Jedynym ograniczeniem są możliwości naszej wyobraźni.