Kominek to niezbędny dodatek każdego domu, dający nie tylko ciepło w ponure i zimne jesienne wieczory, ale również miejsce przy którym z ochotą gromadzą się znajomi, przyjaciele, rodzina. Miejsce przy, którym można odbyć kontemplacje, podywagować, samemu lub z kimś. 

Kominek może pełnić funkcję zarówno dekoracyjną jak i grzewczą. O tym jaką rolę pełnić będzie kominek, należy zdecydować przed jego zakupem.

Kominki dzielimy również na kominki otwarte oraz kominki z wkładami.

  • Kominki otwarte - cechują się tym, iż są tańsze w budowie i ogrzewają jedynie powietrze w obrębie swojego otoczenia. Jednakowoż zużywają więcej drewna, oraz podczas spalania produkują zanieczyszczające powietrze spaliny.
  • Kominki z wkładami - są natomiast kominkami nowoczesnymi. Dzięki temu, iż są one wyposażone we wkłady zwiększa to ich możliwości grzewcze.
  • Oba rodzaje kominków posiada w ofercie hurtownia SzalonyMax

Gdzie umiejscowić kominek?

Na wstępie należy zaznaczyć, iż kominek nie powinien być umieszczony blisko mebli, które mogą odkształcić się pod ciągłym wpływem ciepłego powietrza.

Salon będzie jednym z idealnych miejsc na umiejscowienie kominka, nadając klimatu podczas wszelakich spotkań towarzyskich, czy też podczas kojącego czytania wybranej przez nas lektury. Jadalnia również zyska na atmosferze podczas spożywania posiłków jeśli umieszczony będzie w niej kominek. Sypialnia a nawet łazienka będą też świetnym wyborem, dla umiejscowienia kominka.

Jakie paliwo stosować w kominku?

Pierwszym i najbardziej znanym paliwem jest drewno. Jest to najpopularniejszy oraz najtańszy rodzaj paliwa. Decydując się na stosowane tegoż paliwa należy pamiętać, iż drewno powinno być sezonowane co najmniej 2 lata, w suchym pomieszczeniu. Zapobiegnie to powstawaniu dymu wydostającemu się z wilgotnych kawałków. Rozpalając kominek przy stosowaniu drewna należy pamiętać, aby uchylić lekko drzwiczki wkładu, dzięki czemu zniwelujemy różnicę temperatur, poprzez wpuszczeni do niego ciepłego powietrza.

Gdzie umiejscowić kominek?

Kolejnym rodzajem paliwa jakie możemy zastosować w kominku jest elektryczność. Kominki elektryczne cechuje bezpieczna konstrukcja. Tego rodzaju kominki nie potrzebują komina ani przewodów wentylacyjnych. Do ich funkcjonowania wystarczy jedynie źródło prądu. Minusem tego rodzaju kominków są wysokie rachunki za prąd oraz to, że kominek tego typu nie ogrzeje całego domu lub pomieszczenia.

Gaz będący kolejny rodzajem paliwa, stosowany jest w kominkach gazowych. Tego rodzaju kominki mają niewielkie wymiary i są łatwe w montażu. Niestety na dłuższą metę są drogie w użytkowaniu.

Biopaliwo jest coraz popularniejszym rodzajem paliwa. Biokominki pozwalają na ekologiczne i bezdymne spalanie biopaliwa. Jednak ich moc grzewcza jest stosunkowo mała, co przekłada się na ich niskie możliwości grzewcze. Biokominkiem nie ogrzejemy ani pomieszczenia ani domu.

Piece

Jaki rodzaj paliwa wybrać do ogrzewania domu?

Przy wyborze pieca centralnego do ogrzewania domu należy najpierw zastanowić się nad tym jakim paliwem będziemy w nim palić. Bowiem każdy rodzaj paliwa ma swoje wady i zalety, które przedstawione są poniżej.

  • Gaz ziemny (sieciowy) -to najpopularniejsze paliwo zasilające kotły gazowe jednak nie zawsze dostępne.
  • Drewno, koks, brykiet, węgiel - te rodzaje paliw są najtańsze w eksploatacji, jednak paradoksalnie sposób ich eksploatacji może być dla niektórych kłopotliwy, gdyż tego rodzaju paliwa trzeba przechowywać w odpowiednim miejscu.
  • Olej opałowy lub gaz płynny -  są rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort eksploatacji oraz dla tych, którzy nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego.

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

  • Kocioł jednofunkcyjny - służy jedynie do ogrzewania, jednak po podłączeniu do niego zasobnika może on również podgrzewać wodę.
  • Kocioł dwufunkcyjny - może ogrzewać, jak i podgrzewać wodę bez konieczności podłączania zasobnika.

Dwa rodzaje komór spalania w kotłach?

  • Otwarta komora spalania - w kotłach z tego rodzaju komorą potrzebne do spalania powietrze czerpane jest z pomieszczenia, w którym zainstalowany jest kocioł.
  • Zamknięta komora spalania - jest droższa, oraz posiada inne wymagania instalacyjne i eksploatacyjne, posiadając jednakowoż wyższą sprawność w stosunku do kotłów z otwartą komorą spalania.