Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jaworzno

Skóra sucha. Jak o nią dbać?

Cera sucha jest bardzo delikatna, a przez to niezwykle wymagająca. Prawidłowe dobranie kosmetyków do potrzeb skóry i regularnie wykonywane zabiegi takie jak: nawilżanie, odżywianie i oczyszczanie twarzy, umożliwiają utrzymanie cery w dobrej kondycji. Jak więc prawidłowo dbać o skórę suchą? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Cera sucha, czyli jaka?

Cera sucha jest szorstka, napięta i pozbawiona blasku. Często ma poszarzały kolor i niestety szybko traci jędrność, a więc oznaki starzenia się są szybciej i bardziej widoczne. Nadmierna suchość skóry może powodować zaczerwienienia, swędzenie i pieczenie, a przez cienką skórę mogą prześwitywać naczynka krwionośne. Przyczyną suchości skóry jest niedostateczna ilość sebum, a czynniki zewnętrzne dodatkowo pogłębiają ten problem. Wiatr, promieniowanie słoneczne, zimno, klimatyzacja czy przebywanie w suchych i ogrzewanych pomieszczeniach, sprawiają, że skóra staje się jeszcze bardziej przesuszona. Sprawdź również artykuł odnośnie - Dobieramy krem idealny do twojej cery. To musisz wiedzieć

Kosmetyki dla cery suchej.

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry suchej może dodatkowo pogłębiać problem, dlatego niezwykle ważne jest, aby prawidłowo dobierać kosmetyki. Najlepiej stosować produkty, o naturalnym składzie, który nie będzie dodatkowo wysuszał i podrażniał cery. Dobrze sprawdzają się te zawierające wyciągi z malin, róży, aloesu, migdałów, czy z dodatkiem miodu.

Podstawą jest oczywiście odpowiednie nawilżanie – kremy powinny mieć silne działanie, a jeśli skóra jest mocno przesuszona, to dodatkowo powinny ją natłuszczać. Najlepiej wybierać kremy na bazie olejów lub masła. W ciągu dnia również warto nałożyć dodatkową warstwę produktu, ale przed tym należy oczyścić skórę z makijażu i zanieczyszczeń. Kremy najlepiej stosować co najmniej 15 minut przed nałożeniem makijażu, dzięki temu zdążą się one dobrze wchłonąć i odżywić skórę.

Oczyszczanie i złuszczanie cery suchej powinno odbywać się nie częściej niż raz w tygodniu, za pomocą delikatnych kosmetyków z naturalnym składem. Świetnie sprawdzają się te, zawierające żeńszeń, aloes (dodatkowo łagodzi podrażnienia), czy glinkę zieloną. Kosmetyki tonizujące i do codziennego mycia nie powinny zawierać alkoholu ani mydła, gdyż spowodują dodatkowe podrażnienia i dalsze wysuszanie cery. Do codziennego oczyszczania cery można wybrać np. wodę różaną.

Wybór odpowiednich składników aktywnych w stosowanych kosmetykach jest niezwykle istotny, a dla cery suchej szczególnie polecane są: żeń–szeń, śluz ślimaka, papaja, szafran i ashwagandha. Warto również zwrócić uwagę, aby kosmetyki były wzbogacone w witaminy, takie jak: A, E, C, B5 i B6.