Pojawienie się zębów mlecznych, zarówno jak i wymiana ich na stałe to jedne z najważniejszych wydarzeń okresu dzieciństwa. Co warto wiedzieć o zębach stałych i mlecznych u dzieci? Które zęby są mleczne, a które stałe?
Krótka lekcja anatomii
Warto zacząć od wyjaśnienia, jaka jest różnica pomiędzy zębami mlecznymi a stałymi. Podstawową różnicą, która rzuca się w oczy, jest kolor. Mleczne zęby są niebieskawo-białe, a zdrowe zęby stałe są nieco kremowe. Mogłoby się również wydawać, że zęby mleczne powinny być mniejsze, jednak w rzeczywistości nie musi tak być. Zęby mleczne mogą być tej samej wielkości, co stałe. Pierwsze pokolenie zębów ma cieńsze korzenie.
Zarówno zęby mleczne, jak i stałe zbudowane są między innymi z:
- miazgi - tkanka łączna, która wypełnia jamę zęba. Pełni funkcje odżywcze, czyli zapewnia dostarczanie tlenu oraz substancji odżywczych do zęba. Odpowiada również za rejestrowanie bólu, tworzenie zębiny i kontroluje zawartość substancji organicznych w uzębieniu.
- kostniwa (cementu) - tkanka twarda, która jest odpowiedzialna za umocowanie zęba w zębodole.
- zębiny (dentyny) -tkanka, która leży pod szkliwem. Chroni miazgę przed negatywnym wpływem różnych czynników i bierze udział w metabolizmie cementu oraz szkliwa. Należy wspomnieć, że jest bardzo wrażliwa na bodźce (na przykład zmiany temperatury), jednak z czasem wrażliwość na nie słabnie, ponieważ kanaliki zamykają się.
- szkliwa - tkanka pokrywająca zębinę. Co ciekawe - jest to najtwardsza tkanka w całym ludzkim organizmie. Odpowiada za ochronę przed bakteriami, przebarwieniami, uszkodzeniami chemicznymi, mechanicznymi i termicznymi oraz ścieraniem.
A co z szóstkami? Jak wygląda pełne uzębienie stałe, a jak mleczne?
Kiedy wychodzą zęby szóstki? Czy szóstki to zęby stałe, czy mleczne? Dowiedz się więcej - Ziombki Stomatologia Dziecięca w Poznaniu. Większość rodziców mylnie jest przekonana, że szóstki są zębami pierwszego pokolenia.
Prawda jest taka, że wyróżnia się jedynie trzy rodzaje zębów mlecznych, do których należą:
- siekacze - jedynki, dwójki,
- kły - trójki,
- zęby trzonowe - czwórki i piątki.
Dziecko powinno mieć dwadzieścia zębów mlecznych. Przed ukończeniem dziewiątego miesiąca życia pojawiają się jedynki (z reguły najpierw wychodzą dolne, a następnie górne), następnie do jedenastego miesiąca życia powinny pojawić się dwójki. Dzieciom pomiędzy dwunastym a szesnastym miesiącem życia wychodzą zęby trzonowe pierwsze, czyli czwórki. Dwudziestomiesięczne dziecko powinno już mieć kły, czyli trójki (najpierw wyrastają górne, potem dolne. Na końcu, do trzydziestego miesiąca życia powinny pojawić się już piątki. Podsumowując, roczny maluch powinien mieć osiem zębów, półtoraroczne dwa razy więcej, a dwu i półroczne dwadzieścia.
Jeżeli chodzi o zęby stałe, u osób, które mają ósemki, to jest ich trzydzieści dwa. Zęby stałe dzielimy na:
- siekacze - jedynki, dwójki,
- kły - trójki,
- zęby przedtrzonowe - czwórki, piątki,
- zęby trzonowe - szóstki, siódemki, ósemki
Szóstki, które według niektórych powinny pojawić się wcześniej, wyrastają dopiero pomiędzy szóstym a siódmym rokiem życia i są to pierwsze stałe zęby. Po szóstkach do ósmego roku życia wyrastają jedynki, do dziewiątego dwójki, a do jedenastego czwórki. Dwunastoletnie dziecko powinno mieć już również trójki oraz piątki. Siódemki pojawiają się do czternastego roku życia. Ósemki nie pojawiają się u każdego, a wyrastają nawet do trzydziestego roku życia.
Reasumując, jeżeli u dziecka z uzębieniem mlecznym nie ma szóstek, to oznacza, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.