Co warto wiedzieć o relokacji maszyn

Wiele gałęzi przemysłu funkcjonuje dzięki specjalistycznym maszynom. Bardzo często są to skomplikowane konstrukcje. Ich przetransportowanie jest bardzo ciężkim zadaniem. Szczególnie, kiedy przenosimy naszą linię produkcyjną na dłuższy dystans. Powstają wtedy naprawdę ogromne problemy logistyczne. Coraz więcej osób jednak decyduje się na profesjonalną relokację maszyn. Dzięki tej usłudze można bez problemu przenieść sprzęt z punktu A do punktu B. Jest to dość skomplikowany proces, który wymaga doświadczenia, precyzji oraz umiejętności planowania. Dlatego warto zlecić to zadanie profesjonalistom.

Kiedy warto zlecić relokację?

Z usługi relokacji maszyn korzystają przede wszystkim firmy, które posiadają wiele oddziałów rozmieszczonych po całym kraju. Bardzo często zdarza się tak, że trzeba przenieść pojedynczą maszynę do innego zakładu. Czasem może to być nawet cała linia produkcyjna. Relokacja maszyn to usługa, która istnieje już w branży budowlanej od dawna. Nic w tym dziwnego, ponieważ transport potężnych ładowarek, spycharek czy koparek nie może się odbywać za pomocą zwykłej przyczepy samochodowej. Przedsiębiorstwa w takiej sytuacji korzystają z relokacji, która pozwala obniżyć koszty całego procesu transportu. Dodatkowo otrzymujemy gwarancję bezpieczeństwa powierzanego sprzętu.

Oczywiście z relokacji mogą skorzystać także przedsiębiorstwa, które zmieniają siedzibę. W takim przypadku często trzeba przenieść linię produkcyjną z jednego miasta do drugiego. Najważniejsze jest więc dla nas sprawne oraz bezpieczne przetransportowanie naszego sprzętu tak, aby po dostarczeniu ich na miejscu mogły praktycznie od razu rozpocząć swoją pracę.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że relokacja maszyn jest także czasami potrzebna wewnątrz danego zakładu produkcyjnego. Są to przypadki, kiedy trzeba przenieść maszynę z jednego pomieszczenia do drugiego lub z części zewnętrznej do wewnętrznej. Może się wydawać, że jest to prosta operacja, jednak wymaga ona często demontażu maszyny, przeniesienia jej bez odłączania innych maszyn produkcyjnych, montaż oraz przygotowanie jej do pracy. Czasowe zamknięcie zakładu nie wchodzi w grę, dlatego musimy pospieszyć się z całym procesem transportu. Przy wewnętrznej relokacji maszyn musimy także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracowników oraz wyposażenia przedsiębiorstwa.

Do czego jeszcze służy relokacja maszyn?

Wiele osób uważa, że relokacja maszyn służy tylko do transportu urządzeń pomiędzy dwoma punktami. Okazuje się jednak, że relokacja maszyn obejmuje także demontaż maszyny, załadunek, przewóz, rozładunek oraz ustawienie maszyny w docelowym miejscu. Konieczne będzie także wykonanie podłączeń elektrycznych czy hydraulicznych. Czasami zdarza się także, że trzeba będzie przekazać poszczególne, zużyte elementy linii produkcyjnej do złomowania. Relokacja maszyn jest więc usługą kompleksową i obejmuje ona wiele innych czynników niż sam transport.

Pamiętajmy o tym, że warto korzystać tylko z profesjonalnych firm oferujących takie usługi. W ten sposób otrzymamy gwarancję szybkiego transportu oraz bezpieczeństwa przenoszonych urządzeń.