W smart domach istnieje wiele rozwiązań, które muszą być zasilane energią elektryczną. Niestety ceny prądu idą w górę. Właściciele domów szukają więc korzystnych rozwiązań, które pozwolą im zaoszczędzić pieniądze. Jednym z takich przykładów jest zdecydowanie instalacja fotowoltaiczna. Dzięki niej właściciele domów mogą samodzielnie produkować prąd. Zainteresowanie taką instalacją wciąż wrasta. Istnieje także możliwość otrzymania dofinansowania na ten cel. Co jeszcze daje nam fotowoltaika?

Bez prądu inteligentny dom nie może istnieć. Niektórzy posiadają takie rozwiązania, jak opuszczanie rolet na noc, aby budynek się nie wychładzał. Ciekawe jest także samoistne zgaszanie światła, kiedy zapomnieli to zrobić domownicy. Wszystkie te przykłady wymagają zużycia dodatkowej energii elektrycznej. Właśnie dlatego fotowoltaika na obszarze województwa zachodniopomorskiego świetnie nadaje się w smart domach.

 Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Wiele osób myli panele fotowoltaiczne z kolektorami słonecznymi. Często wyglądają one wręcz identycznie, ponieważ służą one do pozyskiwania energii słonecznej. Warto jednak pamiętać, że panele fotowoltaiczne zamieniają energię na prąd, a kolektory na ciepło.

Kolektory słoneczne najczęściej wykorzystuje się do podgrzewania wody użytkowej lub do podgrzewania przydomowego basenu. Zazwyczaj wystarczą 2 lub 3 kolektory, aby ogrzać wodę dla czterech osób.

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, to przetwarzają one energię słoneczną na elektryczną. Możemy więc wykorzystać ją na wiele innych sposób. Panele mogą więc przydać się nam do zasilania lodówki, oświetlenia, elektrycznych pojazdów czy do podładowania telefonów komórkowych.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Oczywiście podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne. Są one montowane na dachach, ścianach budynków lub na gruncie. Ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. To, ile prądu będziemy produkować zależeć będzie od intensywności promieniowania. Napięcie prądu będzie zależeć od liczby połączonych szeregowo paneli.

Dzięki tym elementom otrzymujemy prąd stały. Warto zaznaczyć, że urządzenia zazwyczaj zasilane są prądem przemiennym. Dlatego prąd stały przechodzi przez falownik, inaczej zwany inwerterem. Jego zdaniem jest właśnie przekształcać prąd stały w przemienny. Zazwyczaj umieszcza się go na poddaszu lub w kotłowni.

Najczęściej moc domowych instalacji wynosi od 3 do 5 kW. W ten sposób możemy uzyskać od 3000 do 5000 kWh energii. Właśnie tyle wynosi mniej więcej zapotrzebowanie na prąd przeciętnego gospodarstwa domowego. W takim przypadku powierzchnia paneli fotowoltaicznych wynosić będzie 20-30 m2.

Warto pamiętać o tym, że instalacja fotowoltaiczna przynosi więcej korzyści niż tylko zasilanie energią urządzeń. Można wykorzystać panele do ogrzewania domu, jak i jego chłodzenia przy pomocy pompy ciepła lub kotła elektrycznego. Dodatkowo wiele osób decyduje się na użycie tej energii do przygotowywania ciepłej wody użytkowej czy ładowania elektrycznego samochodu. Fotowoltaika daje mnóstwo rozwiązań, dzięki którym możemy zaoszczędzić swoje pieniądze.