Podczas wyboru mebli do mieszkania często staje się przed bardzo trudnymi wyborami. Nie ważne, jaki pokój musisz zagospodarować - trudności związane z zakupem odpowiednich mebli są zawsze. W tym tekście zajmiemy się sprawą stworzenia w swoim mieszkaniu perfekcyjnych warunków do wypoczynku, a mianowicie wyborem kanapy. Dwa główne dylematy dotyczące tego zagadnienia to wybór pomiędzy narożnikiem, a sofą. Jakie wyższości nad sofami mają narożniki oraz jaki ich model is wybrać - wszystkiego dowiesz się właśnie tutaj.
Czym jest narożnik i jakie ma zalety?
Narożnik, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do postawienia go "na rogu". Jest to po prostu sofa zakręcona pod kątem prostym i układająca się w literę L, którą nazywa się także rogówką. Co sprawia, że narożnik może okazać się lepszym rozwiązaniem, niż tradycyjna sofa? Przede wszystkim, rogówki pomieszczą na sobie więcej osób, niż zwykła kanapa, jednocześnie nie zabierając bardzo dużo miejsca. Tak więc, jeśli w Twoim domu często pojawiają się goście, a Ty nie masz wystarczająco miejsca, by w salonie stały aż dwie sofy, to narożnik może okazać się perfekcyjnym rozwiązaniem. Narożniki pozwalają także estetycznie i efektywnie zagospodarować kąty w salonie. Co więcej, świetnie sprawdzają się jako meble w kawalerkach, bowiem mogą służyć zarówno jako kanapa, jak i, całkiem sporych wielkości, rozkładane łóżko.
Zobacz też: narożnik 190x130
Narożniki można podzielić na narożniki z leżanką, z funkcją spania lub bez funkcji spania, z bokami lub bez - jednak ogólnym podziałem rogówek jest ten związany z ich zastosowaniem. Poniżej wymienione zostały trzy najważniejsze typy rogówek i ich podstawowe cechy.
Wygodne narożniki do spania
Narożniki to meble, które niekoniecznie dedykowane są jedynie do salonów. Mogą bowiem służyć także jako biblioteczki (narożniki z półkami) lub jako rozkładane łóżka, które można postawić i w salonie, i w sypialni. Być może brzmi to tandetnie i niewygodnie, ale w rzeczywistości jest to bardzo opłacalne rozwiązanie. Rogówki do spania cechuje bowiem zarówno niezwykła praktyczność, jak i wygoda i estetyka. Dlaczego? Praktyczność narożników widać w fakcie, że jest to po prostu rozwiązanie "dwa w jednym". Narożniki rozkładane z pojemnikiem na pościel w dzień służyć mogą jako kanapa, a w nocy - jako łóżko. Ich estetyka polega na pięknych projektach i oryginalnych kolorach, w których są dostępne. Na rynku znaleźć można chociażby narożnik różowy, oliwkowy czy nawet narożnik dwukolorowy. Ich wygoda natomiast wiąże się z ich wykonaniem - większość rogówek to komfortowe w użyciu narożniki tapicerowane.
Rogówki do salonu
Narożnik sprawdzają się świetnie jako miejsca wypoczynku w salonie. Najczęściej są to narożniki bez funkcji spania, a więc bezpośredniego pojemnika na pościel. Do salonu często wybiera się narożnik z leżanką, by móc komfortowo i przyjemnie położyć się podczas, na przykład, oglądania telewizji. Jako rogówki do salonu świetnie sprawdzają się narożniki w kształcie litery c, jednak nierzadko spotyka się, że z powodu małych wymiarów salonu, wyposaża się do w narożniki bez boków. Podobnie jak w przypadku narożników do spania, i te mają oryginalne kolory oraz z reguły są tapicerowane.
Narożniki młodzieżowe
Mówiąc o podziale narożnikiem ze względu na zastosowanie, nie sposób nie wspomnieć o narożnikach młodzieżowych. Są one popularne w sypialniach nastolatków właśnie ze względu na połączenie praktyczności z estetyką. Ze względu na tą popularność, powstają specjalne modele młodzieżowe narożników, które najczęściej są zgrabne i utrzymane w nowoczesnym klimacie.