Jaworznianie uczcili 615. rocznicę bitwy pod Grunwaldem festynem rodzinnym

2 min czytania
Jaworznianie uczcili 615. rocznicę bitwy pod Grunwaldem festynem rodzinnym


Jaworzno świętowało 615. rocznicę bitwy pod Grunwaldem z wyjątkowym rozmachem. Rycerskie walki, rodzinne atrakcje i muzyka na żywo przyciągnęły tłumy mieszkańców, którzy wspólnie uczcili pamięć o jednym z najważniejszych zwycięstw w historii Polski.

  • Jaworzno tętniło życiem podczas festynu przy Domu Kultury
  • Władze Jaworzna oddały hołd bohaterom pod pomnikiem Grunwaldu w Szczakowej

Jaworzno tętniło życiem podczas festynu przy Domu Kultury

W niedzielne popołudnie 13 lipca plac przy Domu Kultury w Jaworznie zamienił się w miejsce pełne średniowiecznego klimatu i rodzinnej zabawy. Festyn Rodzinny z okazji 615. rocznicy bitwy pod Grunwaldem rozpoczął się o godzinie 15:30 i szybko zgromadził licznych uczestników w każdym wieku. Organizatorzy z Miejskiego Centrum Kultury i Sportu zadbali o różnorodne atrakcje – od widowiskowych pokazów walk rycerskich po warsztaty artystyczne, które pozwoliły najmłodszym odkrywać dawne tradycje przez zabawę.

Na miejscu nie zabrakło również średniowiecznego obozowiska oraz występów Bractwa Rycerskiego Zamek Będzin i Chorągwi Rycerzy Króla Władysława Jagiełły, które przeniosły widzów w czasy wielkiej bitwy. Dzieci mogły pomalować buzie w specjalnej Strefie Malucha, poskakać na dmuchanym zamku oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia w fotopunkcie. Wieczór uświetniły energetyczne koncerty lokalnych zespołów wokalno-instrumentalnych oraz chórów, które porwały publiczność do wspólnego świętowania.

Władze Jaworzna oddały hołd bohaterom pod pomnikiem Grunwaldu w Szczakowej

Uroczystości rozpoczęły się wcześniej tego dnia od mszy świętej z udziałem władz miasta i Chóru MCKiS „Sokół”, która nadała wydarzeniu podniosły charakter. Po nabożeństwie Prezydent Jaworzna Paweł Silbert wraz z Sekretarz Miasta Ewą Sidełko-Paleczny złożyli kwiaty pod pomnikiem Grunwaldu w dzielnicy Szczakowa. To symboliczne miejsce przypomina o zwycięstwie wojsk króla Władysława Jagiełły nad zakonem krzyżackim w 1410 roku – wydarzeniu, które do dziś stanowi fundament polskiej tożsamości narodowej.

W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele Rady Miejskiej, Komendant Miejski Policji insp. dr Piotr Uwijała, dyrektor MCKiS Sebastian Kuś oraz liczne organizacje społeczne i kulturalne działające na terenie Jaworzna. Wspólna pamięć o tamtych czasach była wyraźnym przesłaniem jedności i dumy z historii naszego regionu.

Na podst. Urząd Miejski w Jaworznie

Autor: krystian