Ulga IP BOX - co warto wiedzieć?

Przepisy prawa dają możliwość zmniejszenia koniecznego do zapłaty podatku lub otrzymania maksymalnego zwrotu dzięki różnorodnym odliczeniom. Wśród nich wyróżnia się ulgi, darowizny i składki. Każda z tych kategorii skierowana jest do konkretnej grupy osób. Warto więc najpierw sprawdzić, czy w ogóle kwalifikujemy się do jej przyznania. Najczęściej wykorzystywanymi odliczeniami w corocznym rozliczeniu są ulgi. Obecnie wyróżnia się ich dziewięć rodzajów. Do najpopularniejszych zalicza się ulgę na dziecko (nazywaną także ulgą prorodzinną) oraz ulgę dla młodych. Można znaleźć również takie, które skierowane są do osób, osiągających dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Wśród nich znajduje się właśnie ulga IP BOX. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Ulga IP BOX — podstawowe informacje

Wskazane powyżej najpopularniejsze ulgi — dla młodych czy prorodzinna, skierowane są co do zasady dla osób prywatnych. Wśród jednak możliwych odliczeń znajdują się także te, które są dostępne dla przedsiębiorców. To, jakie w danym roku możliwe są do zastosowania, wskazywane jest zawsze stosunkowo wcześniej, z uwzględnieniem prowadzonej polityki. Mało znaną, a jednak dostępną ulgą jest IP BOX. Celem jej wprowadzenia było pobudzenie przedsiębiorców, do tworzenia nowych działalności specjalizujących się przede wszystkim w innowacyjnych technologicznie rozwiązaniach.

Ulga IP BOX polega na wprowadzeniu preferencyjnego opodatkowania 5% w podatku PIT i CIT. Ważne jest jednak jeszcze raz podkreślenie, iż dotyczy to jedynie dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W praktyce oznacza to więc zastąpienie m.in. 17% czy 32% podatkiem 5% dla osób, rozliczających się na zasadach ogólnych PIT.

Jakie warunki należy spełnić?

Aby móc skorzystać z ulgi IP BOX, podobnie jak w przypadku innych rodzajów, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Wśród nich wskazuje się na:

  • Prowadzenie działalności badawczo- rozwojowej: jest to warunek niezbędny i zarazem podstawowy, aby w ogóle myśleć o zastosowaniu tego odliczenia;
  • Osiągnięcie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej: wskazany już powyżej punkt, który jest drugim kluczowym elementem;
  • Prowadzenie odrębnej ewidencji przedsięwzięć obejmujących te operacje finansowe, które są związane ze wskazanymi już dochodami kwalifikowanymi.

Niezależnie więc, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czy jesteś mikro przedsiębiorcą, a może prowadzisz małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo możesz skorzystać z tej ulgi. Ważne jest spełnienie powyżej wskazanych punktów, a także rozliczanie się na zasadach ogólnych lub wg podatku liniowego. Konieczne jest więc składanie deklaracji: PIT-36, PIT-36 L lub CIT-8!

IP BOX a inne odliczenia

Zastosowanie ulgi IP BOX nie wyklucza możliwości skorzystania z innych odliczeń. O ile spełniamy warunki do ich zastosowania. Jeżeli otrzymuje również inne dochody, rozliczamy się na odpowiednich formularzach deklaracji, stosując odpowiednie ulgi, darowizny czy składki. Dzięki temu, tak jak zostało to już wskazane powyżej, mamy możliwość zapłacenia mniejszego podatku lub otrzymania maksymalnego zwrotu.