Plazma to inaczej czwarty stan materii (lub czwarty stan skupienia). Wykorzystuje ją przecinarka plazmowa — urządzenie, które służy do cięcia nawet najbardziej twardych materiałów. Należą do nich stal, aluminium, ale także inne metale. Zanim kupisz przecinarkę plazmową, zwróć uwagę na jej parametry. To one decydują o tym, czy sprzęt spełni swoją podstawową funkcję.

Przecinarka plazmowa — jakie powinna mieć parametry, aby dobrze spełniała swoją funkcję?

Przecinarka plazmowa — czym jest to urządzenie?

Zasada działania przecinarki plazmowej opiera się na łuku elektrycznym. Ów łuk elektryczny topi metal i usuwa go ze szczeliny cięcia. Natomiast sama plazma nie jest niczym innym jak zjonizowanym gazem. Jeśli odpowiednio się go ogrzeje, przewodzi prąd elektryczny. Tak powstaje łuk plazmowy, który jarzy się pomiędzy elektrodą a powierzchnią obrabianego metalu.

Wspomniany łuk wytwarza palnik gazowy ze specjalnym uchwytem (wieńczącym przecinarkę plazmową). Uchwytem tym w czasie pracy manewruje spawacz. Przecinarka plazmowa składa się także ze:

  • źródła prądu połączonego z układem sterowania,
  • sprężarki powietrza doprowadzającej gaz,
  • przewodu masowego z zaciskiem (podpina się go do przecinanej powierzchni, aby połączył się ze źródłem prądu).

Jak wygląda cięcie plazmą?

Cięcie plazmą jest możliwe tylko dzięki temu, że zajarzony łuk elektryczny przepuszcza sprężony gaz. Dochodzi do jonizacji gazu, dzięki czemu wytwarza się plazma.

W przydomowym warsztacie gazem, jaki wykorzystasz do cięcia, jest powietrze. Profesjonaliści zastosują sprzęt o większej mocy w połączeniu z argonem, dwutlenkiem węgla, wodorem lub mieszaniną tych gazów.

Gaz, który jest przewodnikiem elektrycznym, wykorzystuje się do cięcia metali również przewodzących elektryczność. Technologia cięcia plazmowego sprawia, że spawacz otrzymuje gładkie powierzchnie obrabianego materiału. Nie wymagają one pracochłonnej obróbki.

W porównaniu do cięcia laserowego plazma jest o wiele tańsza (zużywa mniej energii, koszty jej utrzymania są niskie).

Gdzie stosuje się cięcie plazmą?

Przecinarkę plazmową stosuje się do cięcia materiałów, które przewodzą prąd elektryczny. Wykorzystuje się ją na budowach, w zakładach pracy, jak również przy codziennym majsterkowaniu. Przecinarka plazmowa świetnie radzi sobie nawet z zanieczyszczonymi i zardzewiałymi powierzchniami. Z jej pomocą przecina się elementy konstrukcyjne — rury, blachy, siatki. Obróbce najczęściej poddaje się aluminium, stal nierdzewną i stal czarną.

Parametry przecinarki plazmowej

Zanim wybierzesz przecinarkę plazmową, zwróć uwagę na jej parametry. Na rynku jest wiele urządzeń, które różnią się mocą i funkcjonalnościami. Na co zatem powinieneś uważać? Przede wszystkim na:

  • amperaż (maksymalny prąd cięcia) - parametr ten jest wyznacznikiem mocy urządzenia, wskazuje na prędkość jego pracy oraz grubość materiałów, jakie możesz poddać cięciu,
  • cykl pracy — na jego podstawie dowiesz się, ile czasu w ciągu 10-minutowego cyklu pracy urządzenie może ciąć, a ile musi odpoczywać,
  • maksymalna grubość cięcia — parametr ten można odnieść do cięcia jakościowego (zapewnia wysoką jakość powierzchni) i cięcia rozdzielającego (jakość powierzchni nie jest tu priorytetem),
  • rodzaj chłodzenia uchwytu — uchwyt chłodzi się za pomocą sprężonego powietrza lub zamkniętego obiegu cieczy,
  • parametry gazu plazmowego — określają dopuszczalne stężenie sprężonego powietrza.

Zanim kupisz przecinarkę, określ, do jakiego rodzaju pracy ją wykorzystasz. Nie bez znaczenia jest rodzaj materiału, który będziesz ciął, jego grubość i czas, w którym masz zamiar eksploatować urządzenie. Przecinarka plazmowa ma wiele zalet, między innymi należą tu: szybkość cięcia, możliwość zautomatyzowania tego procesu, niskie koszty utrzymania i zużycia energii, wysoka jakość przeciętego materiału (gładkie krawędzie).

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://migomat.com.pl/przecinarka-plazmowa