Łuk elektryczny wykorzystuje się nie tylko w procesie spawania, ale także cięcia plazmą. Do tego zadania niezbędne się urządzenie, jakim jest przecinarka plazmowa. Używa się jej do cięcia nawet bardzo twardych i zabrudzonych materiałów. Czym jest plazma i na jakiej zasadzie działa przecinarka plazmowa?

Przecinarka plazmowa — jak działa urządzenie do cięcia plazmą?

Plazma, czyli czwarty stan skupienia

Plazma jest nazywana czwartym stanem skupienia. To nic innego jak zjonizowana materia, która swoją strukturą przypomina gaz. Jednak od gazu odróżnia ją wyższa jonizacja cząsteczek. Plazma powstaje pod wpływem podgrzania pary wodnej. Prowadzi to do jonizacji, czyli przenoszenia ładunków elektrycznych. Elektrycznie przewodzący gaz wykorzystuje się do cięcia metali, które jednocześnie są przewodnikami elektryczności.

Cięcie plazmą jest płynne, a powierzchnia obrabianego materiału — gładka. Nie wymaga ona dodatkowej specjalnej obróbki.

Cięcie plazmą w porównaniu do cięcia laserowego jest tańsze. Mają na to wpływ niższe zużycie energii i mniejsze koszty utrzymania urządzenia.

Przecinarka plazmowa — czym jest to urządzenie?

Przecinarka plazmowa składa się z układu zasilania, obwodu zajarzenia łuku, palnika i zacisku masy. Ten ostatni zamyka obwód zajarzenia łuku przez palnik i cięty materiał. Przecinarki plazmowej używa się w warsztatach i zakładach produkcyjnych. Jest ona niezbędna tam, gdzie wskazana jest precyzja cięcia.

Dzięki przecinarce plazmowej można ciąć wszystkie metale przewodzące prąd. Należą do nich stal, aluminium lub miedź. Przecinarkę plazmową stosuje się także do cięcia metali twardych, zabrudzonych czy zardzewiałych (ich wcześniejsze oczyszczanie nie jest konieczne). Plazma służy do cięcia siatek, blach, rur i kształtowników.

Jak działa przecinarka plazmowa?

Przecinarka plazmowa wykorzystuje łuk elektryczny. Ów łuk topi metal, usuwając go z powstałego otworu. Plazma natomiast jest zjonizowanym gazem, który po podgrzaniu przewodzi prąd elektryczny, wytwarzając łuk plazmowy. Jarzy się on pomiędzy elektrodą a obrabianą powierzchnią.

Łuk powstaje dzięki palnikowi gazowemu ze specjalnym uchwytem (wieńczy on przecinarkę plazmową). To właśnie owym uchwytem manewruje spawacz podczas cięcia plazmą.

Zajarzony łuk elektryczny przepuszcza sprężony gaz, który następnie się jonizuje, tworząc strumień plazmy.

Najczęściej używanymi gazami są argon, dwutlenek węgla lub wodór. Do przecinarki plazmowej przeznaczonej do przydomowego warsztatu stosuje się powietrze.

Zastosowanie przecinarki plazmowej

Początkowo przecinarkę plazmową wykorzystywano do cięcia stali nierdzewnej, czarnej i aluminium. Z czasem rozszerzono zakres możliwości urządzenia. Obecnie można nim ciąć także stal stopową i twardą. Jak już wspomniano, przecinarka plazmowa służy do cięcia materiałów przewodzących prąd elektryczny. Urządzenie przetnie nawet blachę o grubości 100 mm. Do cięcia plazmą można wykorzystać systemy zmechanizowane i manualne. Pierwsze dotyczą głównie cięcia z wykorzystaniem technologii CNC, a także robót przemysłowych. Plazmą nie tylko tnie się materiały-przewodniki prądu. Przecinarką plazmową wykonuje się również żłobienie. Z tej funkcji korzysta się podczas spawania i rozbiórki.

Zalety cięcia plazmą

Cięcie plazmą ma wiele zalet. Zaliczają się do nich:

  • duża prędkość cięcia — jest ona od 5 do 7 razy większa niż w przypadku cięcia tlenowo-gazowego,
  • niskie koszty zakupu i eksploatacji urządzenia,
  • szybkie przebijanie materiału,
  • automatyzacja procesu cięcia,
  • precyzja cięcia,
  • możliwość pracy pod wieloma kątami,
  • wysoka jakość cięcia — powstałe krawędzie są gładkie,
  • redukcja strat materiału (wpływ na to ma niewielka strefa cięcia).

Oczywiście przecinarka plazmowa nie jest także pozbawiona wad, jednak są one niewielkie w porównaniu do zalet. Urządzenie jest dość głośne, a pod wpływem cięcia powstaje silne promieniowanie UV, gazy i szkodliwe substancje. Nie zawsze też tnąc plazmą, można utrzymać prostopadłe krawędzie. Prawidłowa konfiguracja parametrów urządzenia i jego odpowiednia konserwacja rozwiązują te problemy.

Przecinarka plazmowa jest sprzętem uniwersalnym. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, ale także w przydomowych warsztatach. Używa się jej do różnych rodzajów cięcia — od podstawowego po zmechanizowany.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://migomat.com.pl/przecinarka-plazmowa