komin - z jakich materiałów

Obecnie możemy liczyć na wsparcie nowoczesnych technologii w budownictwie. Nie musimy męczyć się z murowaniem komina z cegieł, co jest nieco wymagającym zadaniem. Wystarczy wybrać komin systemowy, aby znacznie ułatwić sobie prace i ją przyspieszyć. Sprawdź, jakie rodzaje kominów możemy wymienić oraz które z nich będą pasować do konkretnych urządzeń grzewczych!

Typy kominów ze względu na przeznaczenie

Na rynku dostępne są rozmaite kominy. Ze względu na przeznaczenie, wyróżniamy:

  • kominy wentylacyjne - odpowiedzialne są za odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z wnętrza domu i pozbywanie się wszelkich zanieczyszczeń. Ich działanie opiera się na grawitacji. Aby kanał działał poprawnie, jego przekrój minimalny powinien wynosić 160 cm2. 
  • kominy dymowe - są to kanały odprowadzające spaliny, w tym pyły, sadzę, gazy oraz parę wodną. Podłącza się je bezpośrednio do pieca, a ich przekrój powinien posiadać średnicę nie mniejszą niż 15 cm. 
  • kominy do odprowadzania spalin - odpowiedzialne są za utylizowanie związków, które powstają w wyniku spalania oleju opałowego bądź gazu. Takie kanały muszą mieć przekrój minimum 14 × 14 cm.

Rodzaje kominów ze względu na konstrukcję

Na rynku znajdziemy:

  • kominy stalowe - uwzględniamy tutaj głównie wkłady kominowe, kominy systemowe WSPS czy systemowe kominy SPS. Wyróżnia się tutaj również kominy jednowarstwowe oraz dwuwarstwowe. Dwuwarstwowy komin stalowy to konstrukcja oparta na ścianie wewnętrznej z izolacji termicznej oraz zewnętrznej, którą tworzy ochronny płaszcz.
  • kominy murowane - te tradycyjne rozwiązania nadal są bardzo popularne, stosuje się je najczęściej w budownictwie mieszkaniowym. Tworzą je pustaki ceramiczne. Cechą charakterystyczną jest dość duży ciężar.
  • kominy betonowe - są to głównie kształtki betonowe używane jako przewody wentylacyjne. 
  • kominy ceramiczne - budowane są na bazie dwóch ścian, podobnie jak kominy stalowe dwuwarstwowe. Wnętrze komponowane jest z kształtki szamotowej lub kamionki kwasoodpornej. Zewnętrze stworzone jest z betonu lekkiego.
  • systemy kominowe - występują w różnych wariantach, najpopularniejsze to system kominowy ceramiczny https://systemykominowe-rauch.pl/ oraz system kominowy stalowy. Są bardzo łatwe w układaniu, dlatego kominy z nich tworzone powstają w tempie ekspresowym.

Urządzenia grzewcze a kominy - nie wszystkie mogą być obsługiwane przez ten sam komin

Każde z urządzeń grzewczych obsługuje tylko konkretne kominy. Jest to związane z tym, że jedne kominy są odporne na spaliny, parę wodną i kwas, inne nie, ale wytrzymują wysokie temperatury. Dlatego też, zanim zostanie wybrany komin, należy zastanowić się nad kotłem do ogrzewania.

Do kotłów na paliwa stałe polecane są kominy z wkładem stalowym lub ceramicznym. Jeśli chodzi o kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania, najlepiej sprawdzą się tutaj kominy wykonane ze stali kwasoodpornej. Stawiając na kotły olejowe, należy zainwestować w komin o właściwościach odpornych na żrące kwasy. Do tradycyjnego kominka wystarczy podpiąć przewód dymowy. Jednak konkretny rodzaj zależy od tego, czy to kominek z otwartą komorą spalania, czy z wkładem.