Okna dwuszybowe i trzyszybowe — które wybrać?

Wybór okien do naszego wymarzonego mieszkania to nie lada wyzwanie. Musimy zdecydować o jego wielkości, materiale wykonania, a także czy chcemy mieć okna dwuszybowe, czy trzyszybowe. Warto więc poświęcić chwilę, aby przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań. To z pewnością przybliży nas do podjęcia właściwej decyzji, dzięki czemu wypoczynek w zaciszu domowym będzie bardziej wydajny. Szczególnie że oparte będą na analizie potrzeb, możliwości i wymagań zakupionych przez nas okien.

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Urządzając mieszkanie, warto zdecydować się na jeden rodzaj okien, szczególnie jeśli większość z nich posiada zbliżone do siebie wymiary. Dodatkowo jest to komfortowe rozwiązanie dla osób zajmujących się ich montażem. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że każde pomieszczenie w domu ma inne zastosowanie, a co za tym idzie, wymagają one różnych rozwiązań.

Co jednak z tymi oknami dwuszybowymi oraz trzyszybowymi? Zgodnie z prawem budowlanym, w pomieszczeniach użytkowych, które nie są ogrzewane, lub ogrzewane są poniżej 18 stopni Celsjusza, należy używać okien dwuszybowych o niższej izolacyjności. W każdym innym pomieszczeniu lepiej zdecydować się na trzyszybowe, gdyż tak wynika ze współczynnika przenikania ciepła przez szybę.

Szeroka oferta okien fasadowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv

Okna dwuszybowe – wady, zaletyi zastosowanie

Montaż okien dwuszybowych sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach rzadko używanych, gdzie nie ma zastosowanego ogrzewania, lub ogrzewanie te jest niższe niż 18 stopni Celsjusza. A są to miejsca takie jak: piwnica, garaż, budynki gospodarcze oraz domki letniskowe. W takich miejscach montowanie bardziej energooszczędnych okien jest mało opłacalne, gdyż jest to droższa opcja, a przy tym nie spowodują one, że w danym miejscu będzie cieplej. Dlatego też, okna dwuszybowe w tej sytuacji w zupełności wystarczą.

Na rynku okna dwuszybowe stanowią zaledwie 5-8%, co nie jest zbyt pozytywnie odbierane przez inwestorów. Warto jednak zamontować je tam, gdzie szczególnie spełnią swoją funkcję, oszczędzając w ten sposób swoje wydatki.

Okna trzyszybowe — wady, zalety i zastosowanie

Tak jak w przypadku okien dwuszybowych, okna trzyszybowe należy odpowiednio dopasować do poszczególnych pomieszczeń, w których mają być zamontowane. Ich schemat zdecydowanie zwiększa wartości izolacyjne, energooszczędne oraz zapewnia pełen komfort. Zapewniają przy tym świetną izolację, a przy tym minimalizują ryzyko przegrzania się domu. Oszczędzamy dzięki temu na kosztach ogrzewania podczas zimowych dni oraz na klimatyzacji latem. Ten rodzaj szyb zatrzymują zarówno ciepło, jak i chłód. Kolejną ważną zaletą jest także izolacja akustyczna.

Jeśli są zalety, są także i wady. Przy tego typu oknach światło zewnętrzne dostaje się do pomieszania w mniejszym stopniu. Są one także cięższe od pierwszego rozwiązania. Dlatego też nie należy ulegać presji inwestorów, proponujących nam lżejsze okna trzyszybowe, gdyż produkowane one są z gorszej jakości materiałów, co przekłada się na wystąpieniu częstych awarii.