Uczcili pamięć ofiar egzekucji w Ciężkowicach sprzed 84 lat
W minioną niedzielę, 2 czerwca, lokalna społeczność zgromadziła się pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu, by oddać hołd 20 mieszkańcom Ciężkowic, którzy zostali brutalnie rozstrzelani przez hitlerowskiego okupanta w 1940 roku. Uroczystość miała na celu upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń i przypomnienie o cenie, jaką zapłaciła miejscowość za swoją wolność.
  1. Uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę egzekucji.
  2. Obecność przedstawicieli władz i mieszkańców.
  3. Msza Święta w intencji pomordowanych.
  4. Lista 20 ofiar egzekucji z 1940 roku.

Egzekucja, która miała miejsce 84 lata temu, była brutalnym aktem represji mającym na celu zastraszenie mieszkańców i złamanie ich oporu wobec hitlerowskiego okupanta. W trakcie uroczystości obecni byli m.in. Zastępca Prezydenta Artur Dzikowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Kirker oraz Komendant Komendy Miejskiej Policji insp. Piotr Uwijała. Nie zabrakło również radnych, przedstawicieli stowarzyszeń kombatanckich i lokalnych organizacji, takich jak Ochotnicza Straż Pożarna i Zespół Śpiewaczy „Ciężkowianki”.

Po oficjalnych obchodach uczestnicy przeszli na uroczystą Mszę Świętą, odprawioną w intencji pomordowanych. Był to moment refleksji i zadumy nad losem tych, którzy oddali życie, aby chronić swoją miejscowość przed całkowitym zniszczeniem. Egzekucja ta, choć mroczna i bolesna, pozostaje ważnym elementem historii Ciężkowic, przypominającym o wartości wolności i konieczności zachowania pamięci o ofiarach wojny.

Wśród 20 ofiar egzekucji znaleźli się m.in. Barański Teofil (36 lat), Broda Antoni (23 lata), Chechelski Karol (32 lata), Cichy Fryderyk (24 lata) oraz Ciołczyk Mikołaj (27 lat). Roman Pierzchała, jeden z rozstrzelanych, jako jedyny zdołał uciec z miejsca kaźni.

Rocznicowe uroczystości w Ciężkowicach są corocznym wyrazem hołdu dla tych, którzy oddali swoje życie, aby ich miejscowość mogła przetrwać trudne czasy okupacji. To także przypomnienie dla współczesnych mieszkańców o heroizmie i poświęceniu ich przodków.


Źródło: UM Jaworzno