W niedzielę, 7 lipca, mieszkańcy oddali hołd jaworznianom, którzy stracili życie w walce o wolność podczas pacyfikacji leśniczówek w Jeziorkach i Byczynie. To wydarzenie, które miało miejsce 81 lat temu, wciąż jest żywe w pamięci lokalnej społeczności.
- Uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji
- Historia pacyfikacji leśniczówek
- Tragiczne losy mieszkańców
- Pamięć o ofiarach
Uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji
Przed pomnikiem w Jeziorkach zebrali się mieszkańcy, aby uczcić pamięć ofiar tragicznych wydarzeń z lipca 1943 roku. W uroczystościach wzięli udział Zastępca Prezydent Miasta Artur Dzikowski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek, radni oraz przedstawiciele stowarzyszeń i rodziny pomordowanych. Po ceremonii złożenia kwiatów, w Kościele pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika w Jeziorkach odbyła się Msza Święta.
Historia pacyfikacji leśniczówek
W lipcu 1943 roku niemiecki okupant przeprowadził akcję pacyfikacyjną w leśniczówkach w Jeziorkach i Byczynie, która była wymierzona w jaworznickie grupy konspiracyjne działające w pobliskich lasach. Operacja ta miała na celu zniszczenie struktur Armii Krajowej i innych formacji podziemnych. W wyniku obławy aresztowano wielu członków "Grupy leśnej" AK, w tym Arnolda Preglera i Franciszka Abstorskiego. Pregler został aresztowany wraz z rodziną i rozstrzelany w Oświęcimiu w 1944 roku.
Tragiczne losy mieszkańców
Represje dotknęły nie tylko partyzantów, ale również ich rodziny. Wielu mieszkańców zostało aresztowanych i deportowanych do obozów koncentracyjnych. Wśród ofiar znaleźli się Bronisława Abstorska, Ewelina Abstorska, Franciszek Abstorski, Janina Abstorska, Kamila Abstorska, Mieczysław Abstorski, Władysława Herman, Marysia Otrębska, Anna Posch, Bogumiła Posch, Helena Posch, Janina Posch, Józef Posch, Karol Posch, Arnold Pregler, Kazimierz Pregler, Maria Pregler, Julian Rembiecha, Anna Sołtysek, Jan Sołtysek, Michał Stożek, Wiktoria Stożek.
Pamięć o ofiarach
Tablica pomnikowa w Jeziorkach przypomina o tych tragicznych wydarzeniach. Napis na tablicy głosi: "Pamięci ofiar pacyfikacji leśniczówek w Jeziorkach i Byczynie w lipcu 1943 roku. Społeczność Jaworzna w 75. rocznicę tragedii." To miejsce stało się symbolem pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność i godność. Każdego roku mieszkańcy gromadzą się tutaj, aby oddać hołd i przypomnieć o ofiarach tamtych dni.
Wspomnienia o pacyfikacji leśniczówek w Jeziorkach i Byczynie są wciąż żywe, a uroczystości upamiętniające te wydarzenia stanowią ważny element lokalnej tożsamości i historii. Dzięki takim inicjatywom pamięć o ofiarach tamtych dni nie zniknie, a kolejne pokolenia będą mogły uczyć się o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.
Na podst. Urząd Miejski Jaworzno