Upamiętnijmy pomordowanych kolejarzy w Szczakowej 27 kwietnia o 11

2 min czytania
Upamiętnijmy pomordowanych kolejarzy w Szczakowej 27 kwietnia o 11

Upamiętnienie bohaterów Szczakowej przy pomniku kolejarzy

27 kwietnia mieszkańcy Szczakowej spotkają się, by oddać hołd kolejarzom, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o wolność. To wyjątkowa okazja, by wspólnie pamiętać o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 80 lat.

  • Upamiętnienie bohaterów Szczakowej przy pomniku kolejarzy
  • Szczakowa miejsce pamięci kolejarzy zamordowanych przez okupanta
  • Pomnik w Szczakowej jako symbol męczeństwa i pamięci

W niedzielę 27 kwietnia o godzinie 11:00 przy pomniku poświęconym pomordowanym kolejarzom w Szczakowej odbędzie się uroczyste spotkanie z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz organizacji społecznych. To ważne wydarzenie, które pozwoli mieszkańcom uczcić pamięć tych, którzy zginęli podczas niemieckiej okupacji.

Bezpośrednio po ceremonii, o godzinie 11:30 , w Kościele pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar. To chwila refleksji i modlitwy za tych, którzy stracili życie w dramatycznych okolicznościach.

Szczakowa miejsce pamięci kolejarzy zamordowanych przez okupanta

Historia tego miejsca sięga stycznia 1942 roku, kiedy to na terenie Szczakowej doszło do brutalnej egzekucji. Niemieckie władze okupacyjne przywiozły grupę 22 więźniów z mysłowickiego zakładu karnego byli to miejscowi pracownicy kolei oskarżeni o działalność dywersyjną przeciwko niemieckim pociągom.

Skazańców przywieziono z rękami związanymi drutem kolczastym, a niektórzy mieli zagipsowane usta. Mieszkańcy zostali zmuszeni do obecności na miejscu egzekucji, gdzie pod nadzorem policji i oddziałów SS skazańców powieszono na drzewach. Wśród nich był Jan Maślanka, który w ostatnich chwilach zawołał:

Jeszcze Polska nie zginęła”

Pozostawieni na widok publiczny przez kilka godzin, zostali następnie przewiezieni do Oświęcimia. Niemcy dodatkowo rozkleili plakaty określające kolejarzy mianem rabusiów niemieckich wagonów”, próbując zdyskredytować ich pamięć i zastraszyć lokalną ludność.

W kolejnych latach okupacji, dokładnie w kwietniu 1944 roku, miejsce to stało się świadkiem kolejnej egzekucji tym razem zamordowano sześciu kolejnych pracowników kolei.

Pomnik w Szczakowej jako symbol męczeństwa i pamięci

Aby upamiętnić ofiary tych tragicznych wydarzeń, w 1979 roku w miejscu egzekucji postawiono obelisk. Kilka lat później, dzięki inicjatywie Władysława Wiśniewskiego, monument wzbogacono o aluminiowe ramię tworzące kształt krzyża oraz cierniową koronę symbolizującą męczeństwo.

W 1998 roku odsłonięto tablicę pamiątkową zawierającą nazwiska wszystkich ofiar oraz napis:

W hołdzie powieszonym przez niemieckiego okupanta”

. Pomnik uzyskał status miejsca pamięci narodowej i od tamtej pory jest ważnym punktem refleksji dla mieszkańców Szczakowej i okolic.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych historią regionu do udziału w uroczystościach 27 kwietnia to doskonała okazja, by wspólnie oddać cześć bohaterom i przypomnieć sobie o trudnych kartach naszej historii.

Na podstawie: MCKiS w Jaworznie

Autor: krystian