Dobór odpowiedniej metody docieplenia poddasza ma szczególne znaczenie dla efektów termoizolacji. Aktualnie stosuje się trzy główne materiały – styropian, wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową. Co warto o nich wiedzieć?

Gdy poddasze nie będzie odpowiednio zaizolowane, wtedy przez ten element konstrukcji budynku będzie uciekało dużo energii cieplnej. To z kolei przełoży się na wyższe koszty jego ogrzewania w chłodnych miesiącach.

W nowych budynkach praktycznie zawsze wykonuje się izolację poddasza – można zastosować wtedy materiały takie jak styropian, wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa, na przykład od firmy TGA Izolacje.

Jeśli także chcemy zdecydować się na ocieplenie poddasza Kraków czy w innej miejscowości, jaki materiał sprawdzi się wtedy najlepiej?

Ocieplenie poddasza Kraków – styropian

Styropian to popularny materiał stosowany w termoizolacji. Można wykorzystać go na ściany, ale także na inne elementy konstrukcji budynku, w tym na poddasza. Stosuje się wtedy przycięte do odpowiednich wymiarów płyty styropianowe, na przykład ze styropianu grafitowego.

Materiał ten jest jednak dość rzadko stosowany na poddasza. Dlaczego? Chociaż ma dobre właściwości termoizolacyjne, to jednak jest trudny i czasochłonny w montażu, ma mniejszą sprężystość, więc jest bardziej narażony na odkształcenia i pękanie, a także nie cechuje się wysoką izolacyjnością akustyczną.

Wobec tego ocieplanie poddasza z użyciem styropianu nie jest rekomendowane.

Ocieplenie poddasza Kraków – wełna mineralna

Druga propozycja to wełna mineralna, z którą znacznie częściej wykonuje się ocieplenie poddasza. Wełna mineralna, która powstaje ze skał poddawanych wysokiej temperaturze, jest materiałem ciepłym, niepalnym, sprężystym, ale także dość ciężkim, więc wymaga odpowiedniej podbudowy.

Możemy jednak zdecydować się też na ocieplenie poddasza pianką, która aktualnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Ocieplenie poddasza Kraków – pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa, czyli pianka PUR jest spienionym poliuretanem – tworzywem sztucznym o szerokim zastosowaniu. Aktualnie ocieplenie pianką poddasza jest coraz częściej wybieraną usługą. Co stoi za jej popularnością?

Przede wszystkim ocieplanie poddasza pianką jest bardzo skuteczne. Pianka ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne na poziomi lepszym niż styropian i wełna mineralna. Przy użyciu stosunkowo cienkiej warstwy możliwa jest skuteczna termoizolacja poddasza. Pianka wypełnia nawet najmniejsze zakamarki, redukując ryzyko powstania mostków cieplnych.

Także ocieplenie pianką ma inne zalety – pianki są lekkie, sprężyste, paroprzepuszczalne, nie są podatne na drobnoustroje, a także są trwałe i wytrzymałe, więc mogą służyć na lata.

Dodatkowym plusem jest metoda montażu izolacji piankowej – stosuje się natrysk pianki pod ciśnieniem. Specjalne urządzenie – reaktor – przygotowuje piankę i pod ciśnieniem natryskuje ją na nawierzchnię. Izolacja natryskowa pianką jest dzięki temu szybka i łatwa – prace można ukończyć już w jeden dzień!

Jeśli chcemy zdecydować się na ocieplenie poddasza Katowice to jedno z wielu miast, gdzie usługa ta jest dostępna. Także zamówimy ocieplenie poddasza w Krakowie i okolicznych miejscowościach. Usługi w tych lokalizacjach oferuje firma TGA Izolacje.

Ocieplenie poddasza Kraków – styropian, wełna mineralna, pianka poliuretanowa