Dla niektórych idea wynajmu auta jest stosunkowo nowa. Kiedyś kojarzyło się to z bogactwem i luksusem. Obecnie ta usługa stała się popularniejsza. Klienci mogą wybierać w szerokim asortymencie samochodów i firm wynajmujących samochody na krótki okres czasu. Chcesz jechać na wakacje nad morze i nie masz własnego samochodu? Chcesz zwiedzić kilka miast w czasie jednego urlopu? Możesz skorzystać z wypożyczalni samochodów w Gdańsku. Wynajęty samochód możesz odebrać na lotnisku, dworcu albo hotelu.

Jak zarezerwować samochód?

Samochód możesz zarezerwować przez stronę internetową lub maila. Wystarczy wybrać model auta, daty i miejsce wyjazdu i dalej postępować według poleceń widocznych na ekranie. Czasami zdarzy się, że firma nie będzie w stanie udostępnić nam konkretnej marki samochodu, którą wybraliśmy. W takiej sytuacji podstawi auto o innej marce, ale podobnych wymaganiach sprzętowych.

Potrzebne dokumenty

Aby podpisać umowę z wypożyczalnią samochodów należy posiadać przy sobie ważne prawo jazdy i dowód osobisty potwierdzający tożsamość. Posiadanie tych dokumentów jest obowiązkowe. W przypadku drugiego kierowcy (jeśli takiego wpisałeś albo chcesz wpisać) te dokumenty także są potrzebne.

Opłata za samochód

Możemy opłacić koszty wynajmu używając karty kredytowej lub debetowej. Należy pamiętać, że niektóre wypożyczalnie wymagają karty kredytowej i tylko ją obsługują. Jeśli nie posiadasz takiej karty to zwróć szczególną uwagę na to w regulaminie przed dokonaniem rezerwacji. W niektórych przypadkach może też zostać pobrana kaucja. Zależy to od wypożyczalni, więc jeśli nie chcesz jej opłacać to poszukaj takiej wypożyczalni, która jej nie wymaga, np. ta wymieniona wyżej.

Usługa wynajmu auta - co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie

Każda wypożyczalnie oferuje swój zakres ubezpieczenia, które najczęściej już jest wliczone w cenę wynajmu. Warto wiedzieć, że wypożyczalnie nie są w żaden sposób powiązane z firmami ubezpieczeniowymi. Nie musisz się też martwić, ze zostaniesz bez samochodu w przypadku jego uszkodzenia. W razie wypadku możesz skorzystać z samochodu zastępczego z oc sprawcy mtu.

Zwrot i odbiór auta

Jak już zostało wspomniane wyżej możesz odebrać auto gdzie chcesz. W przypadku zwrotu wygląda to trochę inaczej. Najpopularniejszym i najtańszym wariantem jest zwrócić auto w tym samym miejscu, z którego go odebrałeś. Możesz też zmienić miejsce zwrotu. Robisz to w trakcie rezerwacji i może się wiązać z dodatkową opłatą.

Fotelik dla dziecka

Większość wypożyczalni samochodów posiada w swojej ofercie foteliki dla dzieci za dodatkową opłatą.

Użytkowanie auta

Pomimo, iż wypożyczalnie od razu oferują ubezpieczenie w cenie, to nie zwalnia nas od spokojnej i ostrożnej jazdy. Samochody posiadają nadajniki GPS i firma może sprawdzić trasę podróży. Mandaty należą do ciebie i wypożyczalnia pobierze pieniądze z twojego konta, aby je opłacić. W przypadku zniszczeń karoserii, foteli czy nawet ubrudzenie fotelika dla dziecka, opłaty za czyszczenie czy naprawę są pobierane z twojego konta. Większość ubezpieczeń jest ograniczonych, więc lepiej sprawdzić, za co wypożyczalnia może pobrać od nas pieniądze. Dla spokoju ducha można także zrobić dokładne oględziny auta przed obiorem i po zwrocie oraz zrobić zdjęcia z każdej strony.