Aktualne ceny mieszkań w Jaworznie. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Jaworznie - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Jaworznie z ostatnich 12 miesięcy wyniosła 6 818 zł/m², o 386 zł (+6,0%) więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Za tym wynikiem kryje się rynek zróżnicowany według lokalizacji, metrażu i wieku zabudowy. Analizujemy ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie stawki z ogłoszeń: chodzi o kwoty uzgodnione przez kupujących i sprzedających.

Redakcja infojaworzno.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Jaworznie: najważniejsze liczby

6 818 zł/m² to centralny punkt miejskiego zestawienia. Połowa cen mieściła się w przedziale 5 749-7 818 zł/m², co pokazuje, jak szeroki jest wybór mieszkań pod względem kosztu jednostkowego.

Mediana całkowitej ceny zakupu wyniosła 311 925 zł, a mediana powierzchni 47 m². To osobne miary: pierwsza opisuje budżet zakupu, druga wielkość sprzedawanych lokali. Dla kupującego znaczenie ma zarówno cena metra, jak i kwota potrzebna do sfinansowania całej nieruchomości.

Infografika: ceny mieszkań w Jaworznie
Infografika: ceny mieszkań w Jaworznie

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)7 899
wtórny6 274

7 899 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 274 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 25,9%. Nowe budownictwo może przyciągać układem mieszkań, rozwiązaniami technicznymi i otoczeniem inwestycji. Przy porównywaniu budżetów zakupowych istotny pozostaje również zakres prac potrzebnych przed zamieszkaniem.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)6 898
35-45 m² (małe 2-pok.)7 111
45-55 m² (2-pok.)6 369
55-70 m² (3-pok.)7 188
70-90 m² (duże 3-4 pok.)7 052 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

6 898 zł/m² płacono za kawalerki o powierzchni 25-35 m², ale najmniejsze lokale nie były najdroższe w przeliczeniu na metr. Najwyższa mediana w zestawieniu, 7 188 zł/m², dotyczyła mieszkań 55-70 m², a najniższa, 6 369 zł/m², przedziału 45-55 m².

Nie widać więc prostego spadku ceny metra wraz ze wzrostem powierzchni. O wyniku segmentu współdecydują lokalizacja oraz udział nowego i starszego budownictwa, nie tylko metraż.

Ceny wg metrażu - Jaworzno
Ceny wg metrażu - Jaworzno

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

8 312 zł/m² w rejonie Stara Huta to najwyższa mediana w poniższym zestawieniu. Dalej znajdują się rejon Osiedle Górnicze z wynikiem 7 266 zł/m² oraz rejon Osiedle Gigant, gdzie płacono 6 873 zł/m².

Rejonzł/m²
Stara Huta8 312
Osiedle Górnicze7 266
Osiedle Gigant6 873
Osiedle Tadeusza Kościuszki6 785
Osiedle Podwale6 596
Osiedle Podłęże 16 307
Pechnik6 265
Jaworzno Śródmieście6 176 *
Osiedle Stałe6 093
Osiedle Podłęże 25 937 *
Kąty5 717 *
Szczakowa4 653 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

4 653 zł/m² w rejonie Szczakowa zamyka tabelę. Z kolei w historycznym zestawieniu od 2019 r. mediana dla rejonu Osiedle Awaryjne wynosi 3 954 zł/m². Mapa pozwala przełożyć budżet na lokalizację, zanim poszukiwania zostaną zawężone do konkretnych budynków.

Mapa cen mieszkań - Jaworzno
Mapa cen mieszkań - Jaworzno

Ceny wg części miasta - Jaworzno
Ceny wg części miasta - Jaworzno

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz ulic z najczęściej sprzedawanymi mieszkaniami obejmuje:

  • ul. Sportowa - mediana 7 736 zł/m²,
  • ul. Azot - mediana 8 207 zł/m²,
  • ulicę aleja marsz. Józefa Piłsudskiego - mediana 5 981 zł/m².

2 226 zł/m² dzieli wyniki dla ulic Azot i aleja marsz. Józefa Piłsudskiego. To pokazuje, dlaczego miejska mediana jest punktem wyjścia, a nie jednakowym poziomem cen dla wszystkich adresów.

Ceny działek w Jaworznie

175 zł/m² wyniosła mediana ceny działek w ostatnich 24 miesiącach, a typowa sprzedawana parcela miała 1 453 m². Przy wyborze gruntu znaczenie dla możliwości wykorzystania nieruchomości mają przeznaczenie planistyczne, dostęp do drogi i uzbrojenie.

Najświeższe wiadomości z Jaworzna czekają na stronie głównej infojaworzno.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie mieszkania 311 925 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić także koszty zakupu. Podatek PCC według stawki 2% to około 6 238 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.

Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 2 482 zł z VAT i podlega negocjacji. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje zmianę z 3 604 zł/m² w 2019 r. do 6 818 zł/m² w aktualnym zestawieniu. Łączny wzrost wyniósł 89%, a średnie roczne tempo 9,5%. Wykres przedstawia dłuższy kierunek zmian, do którego można odnieść bieżącą dynamikę.

Trend cen - Jaworzno
Trend cen - Jaworzno

Jaworzno na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 810 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. Wynik Jaworzna jest o 8 zł/m² wyższy, więc miasto pozostaje blisko regionalnego poziomu.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Jaworzno-6 818-
Chrzanów8 km6 597-3,2%
Chełmek9 km4 814-29,4%
Trzebinia10 km5 274-22,6%
Libiąż11 km5 649-17,1%

W Chrzanowie, oddalonym o 8 km, metr kosztował o 221 zł (-3,2%) mniej. Wybór sąsiedniego miasta może obniżać koszt zakupu, ale zmienia również warunki codziennych dojazdów.

Komentarz analityczny

386 zł/m² (+6,0%) - tyle wynosi odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny względem poziomu odniesienia z 2025 r. Bieżąca dynamika jest niższa niż historyczne tempo 9,5% rocznie. Lokalny rynek nadal wykazuje wzrost, lecz nie odtwarza przeciętnego tempa całego wcześniejszego okresu.

Na największych rynkach wzrosty były skromniejsze: w II kwartale 2026 r. średnie ceny nowych mieszkań zwiększyły się o 0,6% rok do roku, do 14 444 zł/m², a używanych o 0,7%, do 13 657 zł/m² (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Jaworzno nie musi podążać tym samym rytmem: lokalna podaż i struktura sprzedawanych mieszkań współtworzą jego wynik.

Po decyzji z 9 września 2026 r. stopa referencyjna pozostała na poziomie 3,75% (źródło: NBP, decyzja RPP). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu wynosiło 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępny budżet kupujących także w mniejszych miastach.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu będzie się poprawiać, a oferta pozostanie ograniczona, popyt może podtrzymywać wzrosty. Jeśli podaż zwiększy się lub możliwości finansowe kupujących osłabną, presja cenowa może maleć. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Jaworznie?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 6 818 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 5 749-7 818 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Jaworznie rosną, czy spadają?

Mediana wzrosła o 386 zł/m² (+6,0%) względem poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W tabeli rejonów najwyższy wynik ma Stara Huta: 8 312 zł/m², a najniższy Szczakowa: 4 653 zł/m². Dla rejonu Osiedle Awaryjne historyczna mediana od 2019 r. wynosi 3 954 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Jaworznie?

Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 6 898 zł/m², a dla lokali 35-45 m² - 7 111 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 7 899 zł/m² i 6 274 zł/m². Premia rynku pierwotnego to 25,9%.

Ile kosztuje działka w Jaworznie?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 175 zł/m², a typowa powierzchnia sprzedawanej parceli to 1 453 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 241 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 25 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (70 transakcji) i wtórny (171); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-06-25; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły