Jak wybrać odpowiednie nasiona rzepaku ozimego?

W ostatnich latach, na rynku rzepaku pojawiły się nowe nasiona dostosowane do łagodniejszych zim oraz braku pokrywy śnieżnej. To dobra wiadomość dla wszystkich rolników, którzy wciąż pragną zajmować się uprawą rzepaku ozimego przy ocieplającym się klimacie. W jaki sposób możemy wybrać nasiona, które zaoferują wartościowe plony?

Wybierz odmianę dostosowaną do posiadanej gleby

Podstawową kwestią jest oczywiście wybór nasion dostosowanych do określonych warunków glebowych. Ceniony rzepak odmiany różnią się wymaganiami oraz tolerancją na ewentualny brak wody. Mogą również wymagać specyficznej formy nawożenia. Dobrym pomysłem może być rozpoznanie na rynku lokalnym, w poszukiwaniu nasion dobrze sprawdzających się w tym obszarze.

Nowe odmiany z większą tolerancją na warunki atmosferyczne

Ostatnie lata w rolnictwie upłynęły na ciągłych troskach związanych z kapryśną pogodą. Brak pokrywy śnieżnej w połączeniu z kilkudniowymi mrozami mógł całkowicie wyziębić uprawy ozime. Z kolei brak opadów i długa susza to największy wróg dla odmian jarych. Nowe nasiona rzepaku, wprowadzane na rynek w ostatnich latach, starają się podnieść tolerancje roślin.

Gdzie można zakupić sprawdzone nasiona rzepaku?

Jak już mówiliśmy, dobrym sposobem może być gruntowne rozpoznanie na rynku lokalnym. Być może całkiem niedaleko znajdziemy hodowle, które bazują na bardzo zbliżonych warunkach glebowych. Innym rozwiązaniem są zakupy przez Internet. W dużych sklepach online dostępne są różnorodne odmiany rzepaku z całej Polski, dzięki czemu, łatwiej dobrać odmianę pod kątem indywidualnych potrzeb.