Alkomat pozwala na szybkie sprawdzenie stanu trzeźwości, pozwalając na uniknięcie poważnych problemów. Jest niezwykle przydatny przed jazdą autem, gdy do obiadu wypiło się kieliszek wina , podczas wypadu w góry, czy zabaw nad wodą. Co ważne, kontrola trzeźwości może uchronić nie tylko nas, ale również innych przed utratą zdrowia i życia np. podczas wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę. Jednak, aby tak było alkomat musi działać poprawnie. O czym zatem należy pamiętać, żeby pomiary były prawidłowe?
Regularny serwis alkomatu
Podstawą prawidłowe działania urządzenia, niezależnie od tego, jaką technologię pomiaru on wykorzystuje jest regularna kalibracja alkomatu. Kalibrację należy przeprowadzać zawsze, gdy istnieje podejrzenie, że wyniki są zafałszowane. Może to być sytuacja, w której spożywało się znaczną ilość alkoholu, a urządzenie wskazuje 0 promili lub odwrotnie, jeśli nie piło się żadnych trunków dla dorosłych, a alkomat pokazuje, że w wydmuchiwanym powietrzu znajduje się alkohol. Niezbędna jest również okresowa kalibracja, która w zależności od modelu powinna następować co 6 lub 12 miesięcy bądź co określoną ilość wykonanych pomiarów.Alkomat od https://neomaniak.pl powinien zostać skalibrowany również, jeśli był on niewłaściwie przechowywany, a więc przede wszystkim w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj, jeśli urządzenie trzymane jest w schowku samochodowym, gdzie narażony jest na znaczne zmiany temperatury, co może rozregulować sensor.
Prawidłowe wykonanie pomiaru
Równie ważne, jak wcześniejsze czynności jest prawidłowe wykonywanie badania. Błędy podczas pomiaru mogą skutkować nieprawidłowymi wynikami. Sposób przeprowadzania badania uzależniony jest od modelu stosowanego alkomatu, a użytkownik takie informacje może sprawdzić w instrukcji obsługi, dołączonej do urządzenia. Najczęstsze i najważniejsze zasady w alkomatach przeznaczonych do indywidualnego użytku, wpływające na pomiar są:
odczekanie co najmniej 20 minut od spożywania alkoholu;
- przeprowadzenie pomiaru po 30 minutach od zjedzenia posiłku i wypalenia papierosa
- co najmniej 20 minut przerwy pomiędzy kolejnymi badaniami;
- odpowiedni czas i moc wydmuchiwania powietrza.
Jak widać, zasady te nie są skomplikowane, a ich przestrzeganie jest niezwykle proste, a ma ogromne znaczenie dla wiarygodnych wyników.