W wielu polskich branżach brakuje pracowników. Do zawodów deficytowych zalicza się między innymi operator obrabiarek skrawających, czyli tokarz. Nasi przedsiębiorcy coraz chętniej zatrudniają Ukraińców na stanowiskach, o których Polacy nie chcą nawet słyszeć. Nie inaczej jest w przypadku wspomnianego tokarza.

Ukraińcy uciekający z kraju ogarniętego wojną, znajdują pracę w naszym kraju. Uproszczone przepisy legalizacji ich pobytu w Polsce sprawiają, że nie tylko pomagamy uchodźcom, ale dodatkowo zapełniamy braki kadrowe na rodzimym rynku pracy.

Tokarz z Ukrainy — fachowiec na wagę złota!

Cudzoziemcy z Ukrainy — jak zatrudnić ich w Polsce?

Obecnie legalny pobyt w naszym kraju mają zagwarantowany wszyscy uchodźcy z Ukrainy. O wniosek o udzielenie statusu uchodźcy starają się cudzoziemcy, którzy nie mają ze sobą paszportu biometrycznego, wizy czy zezwolenia na pobyt w Polsce. Mało tego. Jeśli dana osoba uzyska status uchodźcy nadany w naszym kraju, pracodawca nie ma obowiązku, aby starać się o zezwolenie na pracę dla teju osoby. Jedyne, co przedsiębiorca powinien zrobić, to zweryfikować status cudzoziemca.

Mimo że formalności, jeśli chodzi o legalizację pobytu Ukraińców, jest mniej niż kiedykolwiek, przepisy nie zawsze są łaskawe dla przedsiębiorców. A wręcz czasami są one sprzeczne jak w przypadku kierowców z Ukrainy. Dobrym wyjściem z sytuacji jest współpraca z agencją pracy tymczasowej. Załatwia ona cudzoziemcom transport, zakwaterowanie i oddelegowuje ich do pracy do przedsiębiorstwa. Bierze na siebie także wszystkie formalności związane z zatrudnieniem pracowników.

Tokarz, czyli jeden z najbardziej poszukiwanych specjalistów w Polsce

Jak już wspomniano, wiele polskich branż przeżywa kryzys związany z brakiem odpowiedniej kadry. Oferty pracy są, jednak nie ma kto pracować. Wakaty w naszych rodzimych przedsiębiorstwach nie wpływają pozytywnie na gospodarkę.

Brakuje u nas zarówno wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są niskie (zdaniem Polaków) płace. Tokarz to zawód deficytowy. Aby zatrudnić fachowca, nasi pracodawcy szukają kandydatów na rynkach wschodnich. Tokarz z Ukrainy ma nierzadko tak dobre kwalifikacje, jak Polak na tym stanowisku z tą jednak różnicą, że nasz rodak nie jest zadowolony z wynagrodzenia. Ukraińcy niejednokrotnie udowodnili naszym przedsiębiorcom, że są sumienni, rzetelni i odpowiedzialni. Jeśli trzeba, biorą nadgodziny lub pracują w weekendy. Nasi pracodawcy cenią ich za dokładność, która na stanowisku tokarza jest czymś wręcz koniecznym.

Tokarz z Ukrainy — jak w naszym kraju radzi sobie wykwalifikowany operator obrabiarek skrawających?

Tokarz to osoba, która zajmuje się obróbką produktów na maszynach skrawających. Elementy poddawane obróbce najczęściej są metalowe, ze stopów metali lub z tworzywa sztucznego. To, czym zajmuje się tokarz, zależy od rodzaju obrabianego materiału oraz od tokarki, jaka znajduje się na stanowisku pracy. Oprócz owej tokarki specjalista używa również noża tokarskiego. To właśnie ów nóż, obracając się, nadaje obrabianym przedmiotom pożądany kształt (one także cały czas się obracają).

Tokarz nadaje obiektom nie tylko właściwy kształt, ale i fakturę. Specjalista korzysta również z automatów tokarskich. Miejsce pracy tokarza powinno być zadbane i uporządkowane. Z tym jednak obywatele zza naszej wschodniej granicy nie mają problemu. Tokarz z Ukrainy musi znać nie tylko niuanse swojego zawodu, ale także przepisy BHP obowiązujące w polskich firmach. Ukraińcy, którzy podejmują się w naszym kraju specjalistycznych prac fizycznych, często wykazują duże zdolności manualne. Na stanowisku tokarza są one wręcz koniecznością, ponieważ ten fachowiec pracuje głównie rękami.

Tokarz z Ukrainy to wykwalifikowany pracownik. Zapoznaje się on także z rysunkami i planami technicznymi uwzględniającymi, jak ma wyglądać dany przedmiot po obróbce. Specjalista czuwa również nad dobrym funkcjonowaniem maszyn, urządzeń i narzędzi tokarskich.

Praca tokarza nie jest dla każdego. Fachowiec musi ukończyć 3-letnią szkołę zawodową zasadniczą na kierunku operator obrabiarek skrawających o specjalności tokarz. Naukę kończy egzamin zawodowy — to on umożliwia uzyskanie dyplomu tokarza.

Zadania tokarza nie należą do łatwych. Absolwenci szkół nie garną się, aby wykonywać tego rodzaju pracę. Nic zatem dziwnego, że tak mało jest w naszym kraju wykwalifikowanych fachowców. Sytuację ratują pracownicy z Ukrainy, którzy podejmują się wielu wyzwań, które czekają na nich na stanowisku tokarza.

 

Sprawdź naszą stronę https://www.dpworkers.pl/pracownicy-z-ukrainy.html