Wózki widłowe są pojazdami niezbędnymi w halach i magazynach, ale także branży transportowej. Jeśli chodzi o tę ostatnią, zastosowanie znajdują wózki widłowe z silnikiem wysokoprężnym. Czy jednak wybierając je, musisz stawiać na nowe pojazdy? Udowodnimy Ci, że używane widlaki z silnikiem Diesla mogą być tak samo dobre, jak te prosto z fabryki. A na jakie cechy używanych wózków widłowych zwrócić uwagę? Czytaj dalej.

Jak wybrać używany wózek widłowy z silnikiem Diesla?

Używane wózki widłowe z silnikiem Diesla — cechuje je niskie zużycie paliwa

Mimo że używane, wózki widłowe z silnikiem Diesla należą do droższych modeli. Jednak w porównaniu z innymi widlakami, wyróżniają się niskim zużyciem paliwa. Cecha ta przekłada się na mniejsze koszty ich eksploatacji. Wysoki moment obrotowy silnika wysokoprężnego sprawia, że pojazd doskonale sprawdza się w transporcie ciężkich ładunków i podczas pracy w trudnych warunkach.

Wysoka emisja spalin i CO2 powoduje, że używanych wózków widłowych z silnikiem Diesla nie należy używać w zamkniętych pomieszczeniach — halach i magazynach.

Widlaki z silnikiem Diesla a inne modele wózków widłowych

Dzięki udźwigowi od 1,5 do 8 ton wózek widłowy z silnikiem Diesla przewyższa wózek elektryczny pod względem mocy i wielkości załadunku. Widlaki napędzane Dieslem można szybko zatankować. Nie trzeba ich także ładować i wymieniać akumulatora. Jak już wspomnieliśmy, koszty widlaka napędzanego olejem będą większe niż napędzanego benzyną lub gazem (LPG), jednak tego rodzaju pojazd jest także tańszy w eksploatacji.

Wózki widłowe z silnikiem Diesla — bezawaryjne i bezobsługowe

Wiesz już, że widlaki z silnikiem Diesla wykorzystuje się na otwartych przestrzeniach. Jednak mimo ich wysokiej emisyjności, pojazdy te są bezawaryjne i bezobsługowe. Swoją funkcję spełnią nawet w najtrudniejszych warunkach — przy silnych wahaniach temperatur, podczas intensywnych opadów czy nawet dużego nasłonecznienia. Wózki widłowe z silnikiem Diesla sprawdzą się na średnich i długich trasach przejazdowych, na wyboistym podłożu, czy na zabrudzonym i zapylonym gruncie. Jeśli będziesz je odpowiednio eksploatować, posłużą Ci wiele lat. Tego typu pojazdu mogą pracować bez dłuższych przerw, co minimalizuje przestoje w pracy.

Jak wybrać używany wózek widłowy z silnikiem Diesla?

Zanim wybierzesz używany wózek widłowy z silnikiem Diesla, weź pod uwagę kilka czynników. Zainwestuj w używanego widlaka od sprawdzonego dostawcy, najlepiej takiego, który oferuje także szereg usług serwisowych.

Kolejną kwestią jest analiza potrzeb firmy i warunków, w jakich ma pracować pojazd. Od tego bowiem zależy udźwig wózka i rodzaj ogumienia. Nie pomijaj również poziomu widoczności, przyspieszenia, dodatkowego wyposażenia i kosztów eksploatacji.

Kontrola używanego wózka widłowego

To podstawa, aby dobrze wybrać widlaka. Przeprowadź kontrolę eksploatacyjną pojazdu i upewnij się, że jego najważniejsze elementy działają poprawnie, a części są w dobrym stanie. Jeśli chodzi o te ostatnie, zapytaj serwisantów, jakie elementy wymieniono w używanym wózku widłowym z silnikiem Diesla. Sprawdź tabliczkę znamionową i wykres udźwigu. Skontroluj także czy wszystkie części zostały dobrze zamontowane.

Przegląd raportów serwisowych

Bez pełnej dokumentacji nawet nie kupuj używanego widlaka! Zanim w niego zainwestujesz, sprawdź raport z przebiegu jego serwisowania. Nie pomiń także naklejek i ostrzeżeń. Profesjonalny serwis udostępnia raport o kontroli maszyny, którego dokonał zgodnie z wymaganymi normami bezpieczeństwa.

Kontrola elementów używanego wózka widłowego

Sprawdź, czy wszystkie funkcje hydrauliczne działają bez zarzutu i czy nigdzie nie ma wycieków. Silnik skontroluj, stosując zimny start (odstaw go na kwadrans z włączonym silnikiem). Dokonaj także przeglądu:

  • masztu,
  • układu kierowniczego,
  • hamulca postojowego,
  • sprawności lamp i reflektorów,
  • kabli i przyłączy,
  • akumulatora,
  • wideł.

Dobrze utrzymany używany wózek widłowy z napędem Diesla powinien mieć karoserię w nienagannym stanie — bez odkształceń, wgnieceń i śladów rdzy. Dużym błędem jest kupno używanego wózka widłowego bez wcześniejszej jazdy próbnej. Jeśli testujesz widlaka podczas jazdy, sprawdź, czy wszystkie wyżej wymienione elementy działają poprawnie.

Używany wózek widłowy z silnikiem Diesla może być tak samo funkcjonalny, jak nowy. Wiele jednak zależy od tego, z jakiego źródła pochodzi pojazd. Postaw na renomowane serwisy, które udostępniają całą dokumentację, w tym raporty z przebiegu naprawy. Zyskasz gwarancję, że kupujesz wózek widłowy nie na kilka miesięcy, ale na dobrych kilka lat.

Sprawdź naszą ofertę wózków: https://cswim.pl/22-diesel