Wczoraj Jaworzniccy policjanci przeprowadzili na terenie naszego miasta działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa szczególnej kategorii użytkowników dróg – niechronionych uczestników ruchu drogowego (NURD). To właśnie oni są najbardziej narażeni na odnoszenie poważnych obrażeń w zdarzeniach drogowych. W trakcie akcji mundurowi ujawnili ponad kilkadziesiąt wykroczeń z udziałem kierujących i pieszych.

Wczoraj (22.03.2023 r.) w ramach wojewódzkich działań NURD policjanci z Jaworzna zwracali szczególną uwagę na zachowania kierujących w rejonie miejsc, gdzie obserwuje się wzmożony ruch pieszych czy rowerzystów. Niestety nie wszyscy kierowcy przestrzegają przepisów w tym rejonie. Tego dnia mundurowi ujawnili w sumie 80 wykroczeń kierujących pojazdami względem pieszych, w tym najwięcej z powodu przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. 12 kierujących zostało pouczonych, 65 ukaranych mandatami karnymi, wobec 3 z nich skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Policjanci zwracali też uwagę na zachowania niechronionych użytkowników dróg. Ujawnili również osobę, która nie stosowała się do obowiązujących przepisów – przechodzenia w miejscu niedozwolonym. W działaniach policjanci wspomagali się monitoringiem Straży Miejskiej.

Apelujemy o przestrzeganie przepisów i szczególna ostrożność!

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierujący samochodami powinni także zwiększyć swoją uwagę, zbliżając się m.in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) osób korzystających z jednośladów i traktować ich po partnersku.

 

  • na zdjęciu dwie czapki policyjne z ruchu drogowego leżące na desce rozdzielczej w radiowozie
  • na zdjęciu umundurowany policjant dokonujący pomiaru prędkości, w tle radiowóz policyjny
  • na zdjęciu umundurowany policjant dokonujący kontroli prędkości
  • na zdjęciu dwóch umundurowanych policjantów obserwujących przejście dla pieszych
  • na zdjęciu ręka umundurowanego policjanta trzymającego alkometr
  • na zdjęciu umundurowany policjant siedzący przed monitoringiem miejskim