O tym, jak niebezpieczne mogą być nowe znajomości na portalach społecznościowych, przekonał się 30-letni mieszkaniec Jaworzna. Mężczyzna dał namówić się nowo poznanej na portalu społecznościowym kobiecie na przesłanie intymnego zdjęcia. Chwilę potem zaczął być szantażowany. W wyniku tego mężczyzna stracił 3000 zł. Apelujemy, aby w kontaktach z osobami nieznajomymi zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zanim wyślemy komuś nasze zdjęcia, bądź nagranie zastanówmy się, czy aby na pewno chcemy to zrobić, pamiętając zasadę, że „internet nie zapomina".

„Sextortion” to pozyskanie od kogoś materiałów o charakterze seksualnym, a następnie wymuszanie pieniędzy lub kolejnych treści pod groźbą opublikowania otrzymanych wcześniej zdjęć, lub filmów. Pierwsze zdjęcia, filmy przeważnie zostają wysłane dobrowolnie, zaś kolejne materiały najczęściej powstają wskutek groźby lub szantażu. Sprawcami sextortion mogą być osoby poznane online, jak również te, które znamy w tzw. realu.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie prowadzą postępowanie związane ze zjawiskiem zwanym sextortion. Pokrzywdzony mężczyzna 15.08.2023 r. zawiadomił jaworznicką jednostkę, że na internetowym portalu społecznościowym zapoznał kobietę, z którą zaczął konwersować. Po krótkim czasie rozmowa ta zamieniła się w sex czat. Mężczyzna został zmanipulowany przez rozmówczynię, po czym przesłał jej swoje erotyczne zdjęcie przedstawiające również jego wizerunek. Wirtualna znajoma szybko wykorzystała naiwność rozmówcy i zaczęła go szantażować. Zażądała 20.000 zł w zamian za niepublikowanie jego intymnego zdjęcia. Kobieta zagroziła, że w przypadku odmowy zapłaty, opublikuje materiał w internecie oraz wyśle go do znajomych pokrzywdzonego na portalu społecznościowym. 30-letni mieszkaniec Jaworzna uległ szantażowi i przelał na wskazane przez kobietę konto znajdujące się na Wybrzeżu Kości Słoniowej kwotę 3000 złotych, lecz ta domagała się kolejnych pieniędzy.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z jaworznickiej komendy z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą.

Jaworzniccy policjanci ostrzegają, że przestępstwa tego rodzaju są realnym zagrożeniem, ale istnieją środki ostrożności, które mogą pomóc im przeciwdziałać i zapewnić bezpieczeństwo online:

• Ważne jest, aby zawsze zachować ostrożność w udostępnianiu intymnych materiałów osobom poznanym w sieci i mieć świadomość ryzyka, jakie niesie za sobą ich przekazywanie,
• Nawet jeśli ufasz odbiorcy, miej na uwadze, że możesz zgubić telefon lub stracić dostęp do konta,
• Wyłączaj lub zasłaniaj kamerę w laptopie, gdy z niej nie korzystasz – jest ona bardzo podatna na ataki cyberprzestępców,
• Nie klikaj w podejrzane linki i nie otwieraj nieznanych załączników,
• Zainstaluj skuteczne oprogramowanie antywirusowe,
• Jeśli zdecydujesz się na nawiązanie znajomości online, sprawdź, czy zdjęcie rozmówcy nie jest stockiem, a także poszukaj informacji o nim.

Pamiętajmy, że wysyłając obcym osobom nasze prywatne zdjęcia, bądź filmy nigdy nie mamy pewności, w jaki sposób i do jakich celów będą one wykorzystywane. Nie wiemy też, kto znajduje się po drugiej stronie komputera, bądź telefonu. Nie zapominajmy także, że internet nie zapomina.